Nowy kształt grota- Squareheads lub Fatheads

Coraz częściej na masztach widzimy groty wyglądające jak  żagiel gaflowy aczkolwiek o dużo  krótszym górnym liku. Mają one angielskie nazwy Squareheads lub Fatheads.Nowy kształt  żagla został po raz pierwszy zastosowany na deskach surfingowych  w żaglach firm North Sails I Neil Pryde.

Następnie pojawił się w regatach America’s Cup na jachcie Alinghi w 2003. Szybko zawojował regatową scenę żagli i na dzień dzisiejszy można go spotkać na masztach regatowych jachtów poczynając od klasy Mini 6.50 a na  100 stopowym "Comanche" kończąc.

Nowy żagiel widzimy na jachtach startujący w regatach Volvo Ocean Race lub  Vendée Globe, na sportowych katamaranach. Szybko  pojawił się także na turystycznych katamaranach i coraz częściej można go spotkać na jachtach turystycznych.

 

grot trapezowy
 
Jakie są zalety nowego żagla

Całkowita powierzchnia żagla jest większa niż żagla trójkątnego przy tej sami długości masztu.
Nowy żagiel pozwala na lepszą kontrolę  skrętu żagla, żagiel sam reguluje swój kształt podczas podmuchów. Poprawia to warunki żeglugi przy porywistym wietrze.
Górna cześć żagla przy lepszym ustawienie do wiatru przy małych kątach natarcia wytwarza mniejszy opór indukowany.
Powiększona powierzchnia w górnej części żagla daje lepszą wydajność aerodynamiczną, bowiem  w górnej części żagla wiatr jest silniejszy i niezakłócony. Zaleta ta uwidacznia się szczególnie przy słabszych wiatrach.

Dla tej samej powierzchni dla nowego i trójkątnego żagla, nowy żagiel będzie mieć niższy maszt , środek przyłożenia wypadkowej siły aerodynamicznej jest położony niżej, co zwiększa stateczność poprzeczną jachtu.

Korzyści z zastosowania nowego żagla nie będą istotne, jeśli w żegludze nie przykłada się dużej wagi do prędkości. Z tego też względu korzyści z zastosowania nowego żaglom będą oczywiste i widoczne w jachtach regatowych, gdzie nie uznaje się kompromisów, jeżeli chodzi o prędkość. Żeglowanie z nowym  żaglem wymaga więcej uwagi, trudniejsze jest stawianie ze względu na listwy w żaglu. Przy podmuchach wiatru, należy wcześniej zakładać refy. Warto jednak poznać zalety nowych żagli i nauczyć się je wykorzystywać zgodnie z zasadami dobrej praktyki morskiej.