mapa jonskieWyspy Jońskie to grupa 7 głównych wysp, które stały się popularne dzięki bezpiecznej i łatwej żegludze. Krótkie trasy i nawigacja w zasięgu wzroku w osłoniętych wodach dają możliwość relaksowej żeglugi we wspaniałej scenerii. Dzięki zimowym deszczom wyspy są zielone, ale od kwietnia do października opady są minimalne i prawie stale świeci słońce.

Na wyspach każdy może coś dla siebie wybrać bowiem spotkamy na nich weneckie zamki w Korfu i Levkas, tradycyjne rybackie wioski, piaszczyste plaże w Meganissi i Zakinthos, pamiątki z epoki Homera na Itace, a także międzynarodowy festiwal sztuki i folkloru w sierpniu w Levkas.

Trasy rejsów
Poniżej opisu wysp znajdują się przykładowe trasy rejsów zaczynające się z Korfu i Lefkas

Korfu

Najbardziej znana z Wysp Jońskich, która jak magnes przyciąga rzesze zwiedzających przez cały rok. Była inspiracją dla Goethego i Oscara Wilde, malarzy Alfreda Sisley i Edwarda Lear oraz austriackiej cesarzowej Elżbiety (Sissi), która wzniosła tu Achilleon, pałac dla ukojenia bólu swej duszy.

Po stronie południowej wyspy dominują łagodne, zielone wzgórza, brzeg północne natomiast kończy się widowiskowymi, stromymi klifami. Dzięki linii brzegowej o dł. 135 Mm, sławnym zatokom Paleokastritsa, Dasia i Sidari o szmaragdowych wodach, pięknym lasom i malowniczym miasteczkom Korfu oferuje szeroką panoramę wrażeń.

korfuMiasto Korfu jest pięknie położone na przylądku na wschodnim wybrzeżu a w jego architekturze widoczne jest dziedzictwo różnych kultur bowiem wyspa była pod panowaniem Wenecjan od 1267 do 1797, francuskim do 1815 i angielskim do 1864, kiedy to powróciła do Grecji. Piękne stare miasto z dwoma weneckim fortecami (Stary i Nowy Fort) przypomina architekturę Wenecji lub Neapolu.

Zbudowane podczas francuskiej okupacji, Liston, szereg budynków z arkadami były wzorowane na paryskiej Rue de Rivoli a stanowi dziś centrum życia towarzyskiego. W Achilleon znajduje się obecnie muzeum i kasyno. Z historią dobrze harmonizuje współczesne, pełne życia greckie miasto z jego tawernami, kurortami i dyskotekami. 16 km na południe od Korfu znajduje się atrakcyjna willa Akhillion, zbudowana w stylu włoskiego renesansu z pięknymi ogrodami i panoramicznymi widokami.

korfu1W mieście można zacumować w starym porcie Korfu na zachód od przystani promowej lub czasem w przystani klubowej Naok Yacht Club przy przylądku Sidhero, po jego południowej stronie. 5 km na północ od Korfu w pobliżu weneckiego arsenału z 1716 roku znajduje się główna baza czarterowa regionu, marina Gouvia. Można stąd podjąć trud wspinaczki na podwójny szczyt Pantokrator (906 m) z pięknymi widokami i opustoszałym klasztorem z 1347. Po wschodniej stronie wyspy leży Palaiokastritsa, atrakcyjny kurort u podnóża klasztoru Panayia Theotokos na wysokich skałach. Na tym odcinku wybrzeża są słynne błękitne groty, dostępne również z pontonu. Port oferuje dobre schronienie, należy jedynie uważać na skały przy wejściu i trzymać się blisko główki mola. Postój znajdziemy również w:

  • Benitses - ok. 2.5 Mm na południe od Korfu na kotwicowisku, w ładnej zatoce z plażą, obok niewielkiej wioski rybackiej. W porcie mogą cumować jedynie łodzie rybackie i wycieczkowe.
  • Petriti - rybackiej wiosce , 7 Mm na SE od Benitses, z płytkim portem o głębokości 1,5 – 2,5 metrów i kotwicowiskiem w zatoce.

Paxos i Antipaxos

paxosPaxos, zielona i atrakcyjna pokryta subtropikalną roślinnością z dobrymi miejscami do nurkowania jest najmniejszą z grupy Wysp Jońskich i ma tylko 10 km dł. i 4 szerokości. Jej wschodnie wybrzeże pokrywają małe żwirowe i kamieniste plaże, na zachodnim dominują widowiskowe klify z morskimi grotami, dostępnymi jedynie od strony morza. Na południowym wybrzeżu leży sławna, fantasmagoryczna grota morska Grotto Ipapantis.

Podchodząc do Gaios, głównego miasta wyspy, z daleka widoczna jest kolorowa kolorowa panorama różowych, kremowych i białych domków, z czerwonymi dachami. Na wejściu do widowiskowego portu, oferującego dobre schronienie, leży wypełniająca go wyspa Agios Nikolaos z wenecką fortecą i wiatrakiem. W porcie cumuje się wzdłuż długiego nabrzeża miasta i postój może być dosyć głośny, jeżeli staniemy przypadkiem w pobliżu kawiarń. Kto nie przepada za gwarem ekskluzywnego i pełnego życia miasta, może zakotwiczyć po płd-wschodniej stronie wyspy Agios Nikolaos.

paxos1Popularna wśród żeglarzy jest położona na północy Lakka, z ładnym portem i plażą oraz kotwicowiskiem w wąskiej, głębokiej zatoce, dobrze osłoniętym od wiatru. Mała keja często jest zajęte przez stateczki pasażerskie.

Równie ładne jest Longos na wschód od Paxos, gdzie stoi się na kotwicy w zatoce (mały port jest zajęty przez łodzie rybackie i turystyczne). Dobre miejsca do kotwiczenia to również Mongonisi i kotwicowisko na SE od wyspy Petalas.

Na Antipaxos mieszka około100 osób, utrzymujących się rybołówstwa, hodowli owiec i produkcji białego wina. Na południowo-zachodnim wybrzeżu gaje oliwkowe sięgają do podstawy klifów, na wschodnim natomiast piaszczyste plaże w Voutourni i Vrikei z tawernami mają prawie karaibski charakter, nic dziwnego więc, żeprzypływa tu dużo tu kaiiki i taksówek wodnych.

Levkas

lefkasJest górzystą i zalesioną wyspą, oddzieloną od lądu płytką laguną o szerokości do 500 m do 5 km, połączoną z nim wiaduktem. Większość wyspy zajmuje łańcuch wzgórz z najwyższym szczytem Stavrotas (1158 m), kulminujących na białym przylądku Dhoukatou w południowo-zachodniej części wyspy. Z jego przepaści w czasach antycznych, a także rzymskich zrzucano skazanych - przeżycie oznaczało niewinność. Do ofiar przylądka należeli również nieszczęśliwie zakochani, w tym sławna poetka Safona.

Miasto Levkas w swojej architekturze kościołów i domów odzwierciedla weneckie wpływy, jak symbol historii nad miastem góruje imponująca forteca z 13 wieku Santa Maura. W sierpniu cały miesiąc trwa w mieście międzynarodowy festiwal teatru i tańców ludowych, głównie na Santa Maura. Na zachód od laguny za wiatrakami znajduje się znana plaża Agios Ioannis, skąd widoki na zachód słońca pozostają długo w pamięci. Pomiędzy lądem a wyspą leży kanał Levkas, oznakowany systemem czerwonych i zielonych pław. Port w mieście oferuje dobre schronienie, ale wchodząc do portu nie należy skracać drogi wychodząc kanału ze względu na mieliznę. Północne wejście do kanału można znaleźć kierując się na fortecę Santa Mauro. Po wschodniej strony wyspy jest 90 % dobrych kotwicowisk wokół wyspy.

lefkas1Największa miejscowość wypoczynkowa i główny port jachtowy znajduje się w Nidri, często jest on pełny, marina jest bowiem centrum czarteru jachtów i startują stąd flotylle. Do portu zawijają również promy i lodzie wycieczkowe. Dużo bardziej spokojny postój można znaleźć w pięknej, głębokiej zatoce Vlikho naprzeciw Nidri, otoczonej drzewami oliwkowymi i cyprysami. Dno jest muliste o głębokości 8 - 2 m. Przyjemną zatoką jest również Sivota po wschodniej stronie wyspy, nieco trudna od odnalezienia. Można w niej kotwiczyć zaraz po wschodniej stronie wejścia lub zacumować w głębi przy tawernie Stavrosa lub Yannisa. Na południu ładny postój można znaleźć w głębokiej zatoce Vassiliki. Wejście do portu jest płytkie. Po zachodniej stronie zatoki Vassiliki, obok miejscowości Pondi jest dobre kotwicowisko o głębokości 4 - 8m. Zatoka Vassiliki jest wietrzna i dobrze znana surferom, którzy mają tu dobre warunki do uprawiania tego sportu. Przyjemne plaże po zachodniej stronie wyspy to Egremini, Kathisma, Porto Katsiki i Agiofylli.

Wokół Levkas leży 10 satelickich wysepek, największe z nich to Meganissi i Kalamos. Dzięki pięknym krajobrazom i szmaragdowej wodzie oraz morskim grotom są one bardzo popularne wśród żeglarzy. Meganissi posiada jedynie trzy miejscowości, Vathy, Katomeri i szczególnie atrakcyjną Spartohori - w każdej można znaleźć postój. Do wysoko położonej Spartakhori trud wejścia do niej krętą drogą z zatoki wynagradza urok miasteczka i panoramy sąsiednich wysp. Schronienie w zatoce jest dobre, mimo dużych głębokości 15-25m. Przy wietrze z NE! w nocy najlepsze miejsce do kotwiczenia jest niedaleko tawerny.

O zielonej Kalamos można po postu powiedzieć - małe jest piękne. Na wyspie Modra barokowa willa należy do rodziny Arist. Valaoritis (1824-79), greckiego poety narodowego. Kotwiczy się vis-a-vis willi. Wyspa Skorpios znajduje się w posiadaniu rodziny Onassis, kotwiczyć można po obu stronach piaszczystego przesmyka nie przekraczając znaku wysokiej wody.

Kefalonia

kefalonia1Żeglując w kierunku Kefalonii z daleka widoczny jest jej najwyższy szczyt Enos (1520m). Na tej największej z Wysp Jońskich o zróżnicowanym krajobrazie spotkamy świerkowe lasy i małe jeziora, plantacje porzeczek, gaje oliwne i cyprysowe oraz dzikie kwiaty, z których wytwarza się perfumy. Wyspa jest znana również z produkcji znakomitego białego wina, rombola.

Na północy wyspy leży Fiskardo, jedna z wiosek, która uniknęła trzęsiona ziemi i zachowała tradycyjną architekturę. Dziś jest to najmodniejsza miejscowość na wyspie z dobrą infrastrukturą turystyczną. Fiskardo może się pochwalić dużą ilością tawern i restauracji, w tym najbardziej sławną "Captain's Bar", z najlepszymi daniami w okolicy. W wiosce jest ładny port, do którego wejście jest dość trudne do zauważenia, należy kierować się na dobrze widoczne z daleka dwie latarnie morskie - mniejszą z czasów weneckich i większą z wiktoriańskich. Postój jest znakomity w każdych warunkach czego nie można powiedzieć o kotwicowisku w małej zatoczce poniżej Fiskardo, które nie ma najlepszej opinii, grunt trzyma słabo i miejsce nie jest za dobrze osłonięte.

kefaloniaStolicą wyspy jest Argostoli, na południowym wschodzie, odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1953 które dziś jest dużym miastem o typowo greckim charakterze, malowniczo położnym wewnątrz dużej zatoki. Można w nim zacumować obok kei dla promów lub zakotwiczyć po wschodniej stronie wejścia do zatoki, miejsce nie jest najlepiej osłonięte.

Pięknym miejscem jest Assos po zachodniej stronie wyspy w pobliżu półwyspu, na którym stoi wenecka forteca (słabo widoczna przy podejściu). To urokliwe kotwicowisko jest otoczone wysokimi, zalesionymi wzgórzami, stromo opadającymi do ciemnobłękitnego morza.

Na wschodnim wybrzeżu schronienie można znaleźć też w Poros, którego mały port nie chroni jednak od północnych wiatrów lub zakotwiczyć w zatoce przy Sami i Eufemia oraz przy sprzyjającym wietrze wzdłuż całego wybrzeża na północ od Eufemia do Fiskardi. Niedaleko (3 km) od miasta Sami są dwie jaskinie, Melisani z podziemnym jeziorem i Drogarati, kiedyś wykorzystywana na koncerty dzięki swej wspaniałej akustyce. Obie jaskinie można zwiedzać.

Itaka

itakaSkalista, mityczna wyspa oddzielona od Kefalonii kanałem Stenon Ithakis o szerokości 2 Mm, jest prawie rozcięta na pół przez zatokę Molos. Jej zachodni brzeg, stromy i mało gościnny, stanowi mocny kontrast ze wschodnim wybrzeżem, opadającym zielonymi i urodzajnymi dolinami w kierunku morza. Ta mało skomercjalizowana wyspa razem z sąsiednią i niezamieszkałą Atoko z dwoma pięknymi kotwicowiskami są bardzo atrakcyjne dla żeglarzy. Itaka jest znana światu jako ojczyzna Odyseusza, wykopaliska potwierdzają historię Homera i identyfikują wioskę Stavros jako miejsce, gdzie żyli Odyseusz, jego żona Penelopa i syn Telemachos.

itaka1Główne porty wyspy znajdują się po wschodniej stronie wyspy. W majestatycznej zatoce Molos leży Vahti, niewielkie, ale pięknie położone i sympatyczne miasteczko z dobrze osłoniętym portem. W jego sąsiedztwie znajdują się miejsca związane z Odyseuszem: Źródło Aretuzy, Grota Nimf i starożytne miasto Alalkomenaj. Droga do Źródła Arteuzy zajmuje oznakowanym szlakiem około trzech godzin marszu i z racji towarzyszących, pięknych krajobrazów jest chyba ciekawsza niż samo żródło. Grota Nimf (2,5 km od Vahti), kolorowo iluminowana, posiada swoistą atmosferę. Z miasta Alalkomenaj (300 m pod górę) pozostały jedynie fundamenty, datowane na 300 lat po śmierci Homera.

Równie atrakcyjny postój znajdziemy w Kioni, zielonej zatoce, wokół której na zboczach leży urocze miasteczko z białymi domkami. Mniej polecane jest Frikes. Jest w nim mały port, przy wejściu należy uważać na skały wokół Ag. Nikolaos, przy silnym wietrze kotwicowisko nie jest zalecane. Atrakcją Pera Pigadhi jest kotwicowisko znane z przeźroczystej wody.

Zakyntos

vromiPiękna, zielona wyspa wulkanicznego pochodzenia w odległości 21 km od Peloponezu , znana jest ze swego uroku. Otaczające ją szmaragdowe morze i dobre plaże, pokryte sosnami stoki wzgórz i chyba bardziej niż gdzie indziej gościnni mieszkańcy sprawiają, że Zakyntos jest popularnym miejscem nie tylko wśród żeglarzy.

U jej wybrzeży, skryty pod powierzchnią wód, położony jest atrakcyjny i bogaty w różnorodną roślinność Narodowy Park Wodny, przyciagający zwolenników nurkowania. Osobliwością wyspy są żółwie morskie, które rokrocznie przemierzają setki mil, aby od lipca do sierpnia przeżyć okres lęgowy na piaskach dużej zatoki Laganas.

zakynthosMiasto Zakyntos, zwane również popularnie Zante, zamieszkuje ok. 10 tys. mieszkańców. Jego kościoły, pałace oraz place z fontannami i otaczającymi arkadami zbudowane podczas panowania Wenecjan nadają miastu bardzo malowniczy wygląd, podobne w charakterze do Dubrownika. Widowiskowa jest wenecka cytadela Kastro na wzgórzu z panoramicznymi widokami, nie zawiedzie także interesujące muzeum sztuki Platia Solomou z bogatą malarstwa religijnego i rzeźby. Zgodnie z tradycją drzwi i okna w mieście są udekorowane kwiatami. Być może również dlatego Zakyntos jest zwane "Kwiatem Lewantu". W jego tawernach jak nigdzie na wyspach rozbrzmiewają wieczorem dźwięki mandoliny.

Port Zakynthos oferuje dobrą osłonę od północno-wschodnich wiatrów, należy uważać jedynie na rafę u wejścia do portu oznaczoną czerwoną boją. Na SE od portu jest również kilka pław cumowniczych, rzadkość na wyspach.
Inne miejsca postoju to:

  • Zatoka Ag. Nikolaos - na północy wyspy uczęszczana przez caiiki, kursujące do sławnej Błękitnej Groty,
  • Porto Roma - na południowo-wschodnim cyplu wyspy, dobrze osłonięte od NW wiatrów z ładną plażą i sympatycznymi tawernami,
  • Langana - duża zatoka na południu z kilkoma kotwicowiskami,
  • Vromi - piękna, głęboka zatoka i jedyne kotwicowisko po zachodniej stronie wyspy, dobrze osłonięte od wiatrów N- NW.

Pogoda

Wiatry na Morzu Jońskim od maja do końca września wiatry wieją najczęściej z W - NW i rzadko przekraczają 5 - 6 B. Pojawiają się około południa osiągają siłę 2-5B i zanikają o zmierzchu. W godzinach pooranych może czasem wiać wschodni wiatr o sile 1-2B. Warunki wiatrowe sprzyjają łagodnej żegludze i akwen szczególnie jest polecany w lipcu i sierpniu kiedy, w innych regionach Grecji panują silniejsze wiatry.

Warunki meteorologiczne na Morzu Jońskim

Mies. Śr. temp °C. Śr. wiatr B N
%
NE
%
E
%
SE
%
S
%
SW
%
W
%
NW
%
Cisza %
IV 15,3 2,3 2,1 2,3 5,2 13,1 11,0 6,7 12,6 6,6 40,4
V 19,7 2,2 2,1 3,6 8,4 12,2 8,0 5,2 12,5 7,0 41,0
VI 24,0 2,3 1,7 3,8 11,2 7,4 6,0 5,1 15,8 12,0 37,0
VII 26,7 2,3 3,6 5,1 9,4 5,3 4,1 4,7 15,2 15,8 36,8
VIII 26,5 2,2 2,0 4,2 6,6 4,6 6,0 5,7 12,9 14,1 43,9
IX 22,9 2,1 2,2 2,1 6,7 12,5 6,7 6,3 8,9 6,6 48,0
X 18,9 2,2 2,1 2,3 9,0 17,4 8,7 3,4 4,9 3,1 49,1

Trasy rejsów

Bazy czarterowe znajdują się na Korfu, w Lefkas i Prewezza. Biorąc jacht z Korfu można oprócz Korfu zwiedzić również Paxos i Antipaxos i wybrzeże od Sayiadha do Parga. Jeżeli zdecydujemy się na Lefkas lub Prewezza, w zasięgu pozostają Kefalonia, Lefkas, Itaka i mniejsze wysepki. Rejs dwutygodniowy stwarza szansę zwiedzenia wszystkich Wysp Jońskich. Przykładowe trasy.

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Gouvia, Korfu    
2 dzień, Gouvia - Gaios (Paxos) - 35 Mm
3 dzień, Gaios - Nidri (Lefkas) - 43 Mm
4 dzień, Nidri - Vathi (Meganisi) - 5 Mm
5 dzień,  Vathi - Lefkas - 11 Mm
6 dzień, Lefkas - Mourtos (Epirus) - 41 Mm
7 dzień, Mourtos - Gouvia - 24 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Gouvia, Korfu – Paxoi – 32 Mm    
2 dzień, Paxoi - Fiskardo  - 48 Mm
3 dzień, Fiskardo  - Ithaka - 15 Mm
4 dzień, Ithaka - Meganisi - 10 Mm
5 dzień,  Meganisi - Parga - 42 Mm
6 dzień, Parga - Syvota - 10 Mm
7 dzień, Syvota - Gouvia - 24 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Preveza– Syvota – 35 Mm    
2 dzień, Syvota - Korfu  - 28 Mm
3 dzień, Korfu  - Paxoi - 32 Mm
4 dzień, Paxoi - Fiskardo - 48 Mm
5 dzień,  Fiskardo - Meganisi - 18 Mm
6 dzień, Meganisi - Lefkas - 12 Mm
7 dzień, Lefkas - Preveza - 24 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Lefkas – Vathi (Meganisi) – 11 Mm    
2 dzień, Vathi (Meganisi) - Vathi (Ithaka) - 22 Mm
3 dzień, Vathi (Ithaka) - Fiskardo ( Kefalonia) - 14 Mm
4 dzień, Fiskardo - Zakynthos - 43 Mm
5 dzień,  Zakynthos - Agia Efimia (Kefalonia) - 37 Mm
6 dzień, Agia Efimia - Ithaka - 16 Mm
7 dzień, Ithaka - Lefkas - 30 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Lefkas    
2 dzień, Lefkas - Spartochori (Meganissi) - 13 Mm
3 dzień, Spartochori - Kalamos - 16 Mm
4 dzień, Kalamos - Kioni (Ithaka) - 16 Mm
5 dzień,  Kioni - Vathi (Ithaka) - 6 Mm
6 dzień, Vathi (Ithaka) - Aghia Ephimia i Fiskardo (Kefalonia) - 27 Mm
7 dzień, Kefalonia - Vathi (Lefkas) - 14 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Dwa tygodnie
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Lefkas    
2 dzień, Lefkas - Port Spilia (Meganisi) - 8 Mm
3 dzień, Port Spilia - Syvota - 16 Mm
4 dzień, Syvota – Fiskardo (Kefalonia) - 12 Mm
5 dzień,  Fiskardo - Kioni (Ithaka) - 12 Mm
6 dzień, Kioni - Atokos Kastos (Kalamos) - 22 Mm
7 dzień, Kalamos - Syvota - 17 Mm
8 dzień, Syvota - Aghia Efthimia (Kefalonia) - 23 Mm
9 dzień, Aghia Efthimia - Skinari (Zakinthos) - 32 Mm
10 dzień, Skinari - Zakinthos/główny port - 14 Mm
11 dzień, Zakinthos - Poros (Zakinthos) - 26 Mm
12 dzień, Poros - Vathi (Ithaka) -  20 Mm
13 dzień, Vathi - Atherinos (Meganisi)- 12 Mm
14 dzień, Atherinos - Lefkas - 11 Mm
15 dzień, Zdanie jachtu

Dwa tygodnie
1 dzień, Przejęcie jachtu w marinie Gouvia, Korfu    
2 dzień, Gouvia - Mourtos (północny Epirus) - 24 Mm
3 dzień, Mourtos - Gaios (Paxos) - 5 Mm
4 dzień, Gaios – Nidri (Lefkas) - 43 Mm
5 dzień,  Nidri - Fiskardo (Kefalonia) - 19 Mm
6 dzień, Fiskardo - Zakynthos - 43 Mm
7 dzień, Zakynthos - Agia Efthimia (Kefalonia) - 37 Mm
8 dzień, Agia Efthimia - Vathi (Ithaka) - 16 Mm
9 dzień, Vathi - Porto Leone (Kalamos) - 17 Mm
10 dzień, Porto Leone - Vathi (Meganissi) - 11 Mm
11 dzień, Vathi - Lefkas - 11 Mm
12 dzień, Lefkas - Parga (Epirus) -  30 Mm
13 dzień, Parga - Lakka (Paxos) - 12 Mm
14 dzień, Lakka - Gouvia - 31 Mm
15 dzień, Zdanie jachtu