To piękne skaliste wybrzeże rozpoczyna się od Blanes, 24 Mm na wschód od Barcelony i rozciąga do granicy francuskiej. Swoją nazwę zawdzięcza głównie północnej części, od L’Escala do Portbou bowiem obszar od Blanes do L’Escala jest bardziej zagospodarowany turystycznie.
Niezwykła uroda Costa Brava przyciągała wielu sławnych ludzi, którzy spędzali tu wolny czas lub tworzyli dzieła literatury i malarstwa. Historia tego regionu jest bardzo bogata a zabytki archeologiczne przypominają o obecności Iberów, Greków, Rzymian, Wizygotów czy Arabów.
Natura była łaskawa dla Costa Brava bowiem na małym obszarze można spotkać tak wiele z jej darów. Nad błękitne i zielone morze dochodzi bujna roślinność, sięga jego brzegów rzucając zielone światło na złote plaże lub wspina się wysoko na skaliste klify.
Pogoda
Średnia temperatura w roku wynosi 16°C, ale lato nie jest tu tak upalne dzięki wiejącym wiatrom: Tramontanie z północy, Garbi z południowego zachodu, Levante ze wschodu i Mediodia z południa. Costa Brava ma tylko około 70 Mm, ale znajduje się tu 26 portów i około 100 kotwicowisk, jest więc w czym wybierać.
Między Blanes a Tossa del Mar
Najbardziej na zachód pomiędzy Blanes a Tossa de Mar wybrzeże jest zalesione, pełne zatok i od środkowej części Costa Brava zwanej Baix Emporada oddziela je łańcuch górski Sierra Las Gevarras dochodzący do morza. Blanes jest dużym miastem z portem rybackim a jego największą atrakcją jest ogród botaniczny Marimurtra, położony na północ od miasta, na stromym klifie, zajmujący ponad 5 hektarów powierzchni. Rośnie tu ponad 3000 gatunków drzew, krzewów i roślin kwiatowych. Rozciąga się z niego piękny widok na położone w oddali Lloret de Mar. Przyjemna jest również długa, położona w cieniu sosen piaszczysta plaża. Port de Blanes ma 326 miejsc, 44 dla gości, max. dł. jachtów 15 m, głębokość 3 m, przeważające wiatry E i SW, nie należy płynąć zbyt blisko brzegu z powodu pojedynczych skał.
Dla lubiących nurkowanie dobre miejsce na zakotwiczenie to strefa Punta de St.Ana, La Falconera i odcinek pomiędzy la Falconera i Cala St. Francesc. Dobrym punktem orientacyjnym jest znajdująca się na wzgórzu wieża, pozostałość po zamku z X wieku. Za Blanes można zakotwiczyć w zatoce Fanals, za którą spotykamy najbardziej słynny kurort na Costa Brava, Lloret de Mar, miasto pełne barów, dyskotek, nocnych klubów i kasyn. Życie nocne i plażowe określają charakter tego miejsca. Na przedmieściach Lloret znajduje się wodny park rozrywki Water World. Za Lloret leży Port de Cala Can: 132 miejsca, 15 dla gości, max dł. 10 m, głębokość 4 m, kotwiczyć można na północ od wejścia. Pomiędzy mariną a Lloret de Mar znajdują się małe, otwarte zatoczki, niektóre z nich odpowiednie do nurkowania (Punta Roja, Punta Goitia i Els Mulans).
Miasteczkiem do którego warto jest z pewnością zajrzeć to Tossa de Mar. Marc Chagall, który w 1933 malował to miejsce nazwał je "błękitnym rajem”. Za nim podążyli inni artyści i mimo, że miasteczko stało się znane zdołało zachować swoją scenerię. Interesująca jest stara dzielnica Vila Vella z 12 wieku z wąskimi i krętymi, średniowiecznymi uliczkami oraz otaczające ją mury z zachowanymi trzema wieżami. Z miasta roztacza się piękny widok na plażę i zatokę. Jest tu mały porcik, ale przy braku miejsc kotwiczy się w zatoce. Na północ od Tossa spotykamy małe, urocze zatoczki Cala Bona i Cala Giberola.
Pomiędzy Sant Feliu de Guixols a L'Estartit - Baix Emporada
Pomiędzy Sant Feliu de Guixols a L'Estartit leży najczęściej odwiedzana część wybrzeża, bardziej płaska od południowej, z piaszczystymi plażami. W Sant Feliu de Guixols warto wstąpić do jednej z licznych kafejek wśród wąskich uliczek starego miasta, które zachowało swój lokalny koloryt lub pospacerować po otoczonej platanami promenadzie. W tutejszej marinie jest 300 miejsc, 25 dla gości, max dł. 40 m, głębokość 3 - 7 m. Marina jest osłonięta od wiatrów z N, NW, SW. Przy silniejszych wiatrach pomiędzy S i E wejście nie jest bezpieczne i przy tych wiatrach lepiej jest szukać schronienia w Palamos. Kolejny kompleks rezydencji położonych wśród drzew i ogrodów, harmonijnie wkomponowanych w krajobraz to grupa najbardziej luksusowych hoteli w Hiszpanii, S’Agarro. Spędzali tu wolne chwile Charlie Chaplin, Humphrey Bogart, Ava Gardner i wiele innych sławnych osobistości. Następny wielki kurort podobny w swoim charakterze do Lloret to Platja d'Aro.
Tutejsza marina ma 840 miejsc, dla gości 40, max dł. 16 m, głębokość 3 m. Na północ i południe od Platja d'Aro znajdują się liczne wysepki i nie należy płynąc zbyt blisko brzegu. W Palamos interesująca jest starówka z kościołem Santa Maria z 14 wieku. Godny polecenia jest spacer na górę Punta del Moli, gdzie znajduje się latarnia morska. Widoki stąd są niezapomniane. W Palamos jest duża marina, 875 miejsc, 231 dla gości, max dł. 18 m, głębokość 3 m oraz druga marina Port Palamos, 238 miejsc, 30 dla gości, max dł. 40 m, głębokość 4 – 6 m. Na północ od Palamos można zakotwiczyć w Cala Fosca lub Cala de Calella przy grupie wysp Islas Formigues. Wybrzeże jest tu naprawdę urodziwe, skaliste, pełne zatoczek i jaskiń.
Cala de Lafranc, Tamariu, Aiguablava
Za Palamos główna droga odchodzi w głąb lądu co zmniejsza wyraźnie ilość turystów na wybrzeżu. Powyżej Cala de Calella trafiamy na piękne zatoki Cala de Lafranc, Cala Pedrosa i Cala Tamariu. W Llafranc jest również elegancka przystań dla jachtów. W tej okolicy dominują niskie domy i nieduże hotele położone na wzgórzach porośniętych lasem sosnowym dochodzącym do zatoczek z turkusową wodą. Tamariu położone u ujścia rzeki zawdzięcza swoją nazwę tamaryszkowi rosnącemu w sąsiedztwie sosen. Na wybrzeżu Begur pomiędzy Aiguablava i Sa Sierra znajdują się jedne z najpiękniejszych zatoczek na Costa Brava. Szczególną urodą odznacza się zatoka wokół Aiguablava, słynąca ze wspaniałego zielono - błękitnego koloru wody. Przez wielu uważana jest za najpiękniejsze miejsce na Costa Brava.W zatoce znajduje się przystań Aiguabrava .
Płynąc dalej trafiamy na zatokę Cala dels Pins, gdzie można stanąć na kotwicy a za cyplem Cabo de Begur spotykamy cichą wioskę Sa Tuna, z piękną zatoczką o tej samej nazwie. Warto tu zakotwiczyć chociaż na parę godzin. Tuż za Tuna kusi jeszcze zatoka Aiguafreda, z zieloną wodą wśród zielonych wzgórz. Samo Begur, to oddalone o 4 km od wybrzeża miasteczko ze średniowiecznymi uliczkami, w którym panuje cisza i spokój. Ze wzgórza na którym znajdują się ruiny zamku, rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża. Jest tu również znany wąwóz Cova d'en Gispert, o długości kilkuset metrów położony w urwistych skałach. Przepłynięcie go dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Kolejna marina znajduje się w miejscowości L'Estartit, 738 miejsc, 120 la gości, max dł. 25 m, głębokość 4,5 – 2 m. Niedaleko niej położone są wyspy Illes Medes. Archipelag o powierzchni 21,5 ha obejmujący 7 wysepek jest parkiem przyrodniczym z bogatą florą i fauną, bardzo atrakcyjnym dla amatorów nurkowania. Na wyspach są złoża korali, które od całkowitej zagłady uratowało jedynie utworzenie parku przyrodniczego. Erozja spowodowała powstanie podwodnych tuneli, zatok i galerii tworząc fascynujący podwodny świat. Za L'Estartit do L'Escala wybrzeże jest wyrzeźbione przez fale w wieloma ciekawymi, ale trudno dostępnymi zatoczkami.
Pomiędzy L'Escala a Portbou - Alt Emporada
Północna część Costa Brava pomiędzy L'Escala a Portbou należy do Alt Emporada i jest to obszar największych kontrastów krajobrazowych. Do L'Escala , wakacyjnego kurortu przybywają głównie Hiszpanie. W miasteczku jest spory port rybacki z którego wieczorem wyruszają łodzie rybackie na połów. Marina ma 435 miejsc, 217 dla gości, max dł. 15 m, głębokość 3-1 m. Atrakcją okolicy są wykopaliska archeologiczne w Empuries położone ok.2 km od L'Escala. Empuries założyli Grecy w 550 p.n.e. Wylądowali w nim Rzymianie, aby walczyć z Kartagińczykami, zostali i zbudowali miasto dziesięć razy większe niż greckie. Wizygoci uczynili je stolicą biskupstwa, po czym Maurowie zniszczyli miasto napotkawszy opór Wizygotów. W ruinę obrócili je normańscy piraci w 9 wieku. Na południe od L'Escala można stanąć na kotwicy w Cala Mongo i Cala Clota. L'Escala otwiera szeroką zatokę Golfo de Roses w której północnej części leży marina Ampuriabrava, 2500 miejsc, 200 dla gości, max dł. 30m, głębokość 2,2. Następna przystań to Marina de Sta. Margarida, za którą znajduje się miasteczko Roses, zamieszkane od 3000 lat. Dziś jest to ożywiony kurort wakacyjny, słynący z pięknych zachodów słońca. W mieście znajduje się ciekawy Aqua Park.
Od Roses do granicy z Francją
Od Roses wybrzeże aż do granicy francuskiej jest bardzo zróżnicowane, pełne zatok, jaskiń i małych plaż. Można tu znaleźć piękne miejsca, pełne ciszy i spokoju. Zabudowa jest tu niska, nie przytłaczająca swoim ogromem tak jak w wielkich kurortach. Dominują małe, białe domki ustawione jeden nad drugim, znakomicie wkomponowane w tło krajobrazu, nawet hotele dopasowały się do ogólnego klimatu architektury. Płynąc z Roses na północ spotykamy malownicze miasteczko Cadaques położone na górzystym półwyspie Cabo Creus, na na jednym ze wzgórz spoglądających na błękitne wody zatoki.
Miejsce to zostało odkryte przez artystów i intelektualistów i szczęśliwie uniknęło najazdu turystów. W Cadaques jest wiele prywatnych galerii sztuki i kilka muzeów. W mieście mieszkał Pablo Picasso, Henri Matisse i Gabriel Garcia Marquez. Najbardziej znaną postacią związaną z Cadaques był Salvador Dali, który mieszkał w Port Lligat, położony 2 km od Cadaques. Znajduje się tu muzeum tego artysty. Kolejną miejscowością do odwiedzenia jest El Port de la Selva, wioska rybacka położona nad przepiękną półkolistą zatoką. Jest tu również marina. Katalońscy pisarze – Joseph Sagarra, Tomas Garces i wielu innych szukali w Selva natchnienia do swoich dzieł. Około 6 km od wioski na wzgórzu znajduje się San Pedro de Rodes, benedyktyński klasztor z X wieku, widoki z tego wzgórza są doprawdy niezapomniane.
Następna przystań dla jachtów leży w małej miejscowości Port de Llanca, wokół której można znaleźć kilka bardzo urodziwych plaż. Ostatnia marina położona jest w Colera . Na półwyspie Cabo Creus, na odcinku pomiędzy Roses a Colera znajduje się dużo większych i mniejszych zatok, w wielu można bezpiecznie kotwiczyć na dłużej: Cala Monjoy, Cala Jonculls, Cala Nans, Cala Guillola, Cala de Culip, Cala Portalo, El Goltet, Cala la Colomera, Cala Garvet, Cala Colera i Cala de Portbou. Są to głęboko wcięte zatoki z niebieską wodą, otoczone zielonymi wzgórzami, z widocznymi w oddali masywem Pirenejów. Różnią się od siebie i każdy może tu odnaleźć swoją zatokę. Dla tych, którzy poświęcą trochę czasu, aby wejść na okoliczne wzgórza krętymi, malowniczymi drogami nagrodą będą niezapomniane widoki. Costa Brava to nie tylko wybrzeże, region ten ma dużo więcej do zaoferowania. W głębi lądu znajdują się miejscowości zasługujące na odwiedzenie, jest nią z pewnością odległa o godzinę jazdy od wybrzeża, starożytna Girona.