cyklady mapa

Cyklady są najpopularniejszym akwenem żeglarskim w Grecji. Położone są w kręgu otaczającym wyspę Delos i obejmują 23 duże wyspy i około 200 mniejszych. Wyspy północne są zbudowane ze skał wapiennych, łupków z miki, gnejsu i marmuru, południowe natomiast również częściowo z materiałów wulkanicznych. Wszystkie wyspy są górzyste i za wyjątkiem Naxos nie posiadają stałych rzek.

Trasy rejsów
Poniżej opisu Cyklad znajdują się przykładowe trasy rejsów zaczynające się z Aten i Lavrion.

Cyklady północne

Andros

Nandrosajbardziej na północ położona wyspa, zielona, porośnięta lasem, jest pełna pól uprawnych, a jej gospodarka nie zależy od turystyki. Chora położona na skalistym cyplu pośrodku dużej zatoki jest dużym miastem, ale raczej bez interesujących zabytków. Najlepsze kotwicowisko na wyspie znajduje się w Gavrio, w głębokim, naturalnym porcie, dobrze osłoniętym od przeważających północnych wiatrów, oraz w popularnym Batsi, ok. 3Mm od Gavrio, z małym portem osłoniętym od Meltemi.

Tinos

tinosJest świętą wyspą kościoła prawosławnego, do której 15 sierpnia odbywają się coroczne pielgrzymki z całej Grecji, aby przez chwilę ujrzeć cudowną Ikonę Zwiastowania. Tinos jest zielona i urodzajna, w jej dolinach rosną oliwki i winogrona. Małe wioski są przykładem greckiej architektury z białymi kościołami o niebieskich kopułach i gołębnikami.

Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele spokojnych plaż. Port Tinos oferuje dobre schronienie, jest tu woda i paliwo, a atrakcją są ruiny świątyni Posejdona. Z Tinos można zrobić wycieczkę na górę Eksbourgo, wokół której zgromadziła się większość wiosek wyspy i zwiedzić XII wieczny klasztor Kechrovniou. Niedaleko Tintos znajdują się plaże są w Agios Fokas (1,5 km na południe) i Kionia (3 km na północ). Drugi port schronienia to Ormos Panormos z dwoma pirsami, w północno-wschodniej części wyspy. 

Syros

cyklady syrosWyspa jest jedną z mniejszych - 22 km dł. i 9 km szer. ale jej stolica Ermoupolis licząca 13 tys. mieszkańców jest największym miastem na wyspach i obecnie pełni rolę stolicy administracyjnej całych Cyklad. W dolnym mieście interesujący jest Platia Miaouli – wyłożony marmurem centralny plac miasta z XVIII wieku, ratusz oraz opera. W prawosławnej części miasta, Vrondado, położonym na wzgórzu na jego szczycie leży piękny kościół Anastasii, a małe kolorowe domki rozciągają się od szczytu wzgórza do nabrzeża. 

W katolickiej dzielnicy na drugim wzgórzu znajduje się weneckie, średniowieczne Ano Syros. Jest tu sławny klasztor kapucynów z 1635, jezuitów z 1744 oraz katedra Św. Jerzego. Wąskie uliczki zachowały swój średniowieczny i  malowniczy charakter. Aby wspiąć się na górnego miasta trzeba pokonać 800 stopni. Wyspa zachowała swój grecki klimat, a w ulicznych kawiarniach Ermoupolis przeważają młodzi Grecy, a nie turyści. Stanowi to wyraźny kontrast do Mykonos czy Santorini. Po zachodniej stronie wyspy jest kilka kotwicowisk: Megas, Aetou, Kini, Galissas. Szczególnie atrakcyjne kotwicowisko Phoinikas obok wioski rybackiej, w południowo-zachodniej cześci wyspy. Atrakcyjne plaże znajdują w Galissa, Delfini i Kino.

Mykonos

mykonosJest dobrze znaną, kosmopolityczną wyspą, suchą i wysmaganą wiatrem, z białymi domkami, kościołami, wiatrakami i złotymi plażami. Kiedyś była ważnym centrum handlowym, trudno bowiem było jej się utrzymać z rolnictwa na mało urodzajnej ziemi. Dzisiaj jej piękne plaże uczyniły ją popularnym miejscem wakacji. Znana jest również z wyrobów rzemiosła. Wyspa przyciąga także artystów, intelektualistów i VIP-ów, a życie nocne kwitnie tu dużo intensywniej niż na jakiejkolwiek innej wyspie. W lecie nocne kluby, dyskoteki, bary nie narzekają na brak chętnych. Dużo jest również eleganckich sklepów. 

W Chorze na wzgórzu Kastro położony jest tworzony przez wieki kompleks kościołów zwanych wspólnie "Paraportiani". W mieście znajduje się Muzeum Morskie z bogatą kolekcją modeli starożytnych i współczesnych żaglowców, osprzętu ze starych żaglowców i skarbów wydobytych z dna morza. Ciekawe jest również Muzeum Folkloru.

Postój znajdziemy w porcie Tourlos w szerokiej zatoce ok. 1.5 Mm na północ od Mykonos.   Nie jest on szczególnie zachęcający, ale jest bezpieczny przy każdym wietrze. Głębokość wody wynosi 4 metry. Nie ma możliwości zakupu żywności, można zamówić wodę i paliwo.  Dobrą osłonę przed Meltemi oferujące również kotwicowisko w zatoce Ormos na południe od Mykonos, lub Plati Yalos, na wschód od Ornos. Dobrym miejscem postoju jest również Kalafatis. Znane piaszczyste plaże Mykonos to: Super Paradise, Agios Stefanos, Psarou, Kalafatis, Platys Yialos, Ornos, Elia and Panormos, niedaleko Mykonos

cyklady delosDelos

Wyspa jest centrum Cyklad i liczy 4500 lat. Była religijnym sanktuariom dla starożytnych cywilizacji, które budowały tu liczne świątynie. Do dziś zachowały się pozostałości Agory Kompetialistów, Sanktuarium i trzech świątyń Apollina, Sanktuarium Dionizosa, murów Dzielnicy Teatralnej i teatru. Zabytki dają dobre wyobrażenie o minionej wspaniałości wyspy. 

W pierwszym milenium p.n.e. Delos stała się głównym centrum kultu Apolla i miejscem igrzysk, ale również kwitnącym ośrodkiem handlowym, co uczyniło ją ekonomicznym centrum archipelagu.  Aby zwiedzić zabytki można zakotwiczyć pomiędzy Delos i wyspą Rinia. Zwiedzanie jest możliwe do 1500. Na noc warto przepłynąć do portu powyżej Mykonos położonego w odległości ok. 6 Mm. Do Delos można również przypłynąć promem z Mykonos.

Cyklady zachodnie

Kea

keaWidowiskowa wyspa w odległości 15 Mm od Attyki, leżąca na uboczu szlaków większości lądowych turystów, posiada urokliwe rybackie woski, miniaturowe kaplice, wiatraki i klasztory, z których najbardziej znanym jest Panagia Kastriani z 18 wieku. W głębi wyspy rosną dębowe i migdałowe gaje. Przykłady greckiej architektury znajdują się w Otzia, Panagia Kastriani, Pisses. Wyspa obfituje we wszelkie rodzaje plaż.

W najbardziej znanej głębokiej zatoce Agios Nicolaos na północno – zachodnim wybrzeżu, można stanąć w Ormos Livadhi po poludniowej stronie zatoki, ale bardziej popularnym miejscem jest kotwicowisko w północnej części zatoki, w Vourkari, znanej wiosce rybackiej, z licznymi tawernami. W Vourkari jest woda i paliwo. Warto stąd wspiąć się na Chorę, aby zwiedzić Panagia Kastriani oraz zobaczyć wyrzeźbionego w skale słynnego Lwa z Keos z 6 wieku p.n.e. mającego 6 m długości. Na południe od Agios Nicolaos można stanąć w Ormos Pisa z osłoniętą plażą lub w popularnym miejscu kąpielowym Koundouros (lub Kavia Bay) 5 Mm na południe od Vourkari. W ładnej zatoce Polais dodatkową atrakcją są ruiny starożytnego miasta - nie należy próbować wchodzić w nocy do zatoki ze względu na płycizny. Piaszczyste plaże są w Otzias, Koundouros i Korissia.

Kithnos

kithnosSpalona przez słońce i mało chroniona od wiatru pozwala poczuć się blisko natury. Posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową i dużo spokojnych zatok z kotwicowiskami. Główny port Merichas  po zachodniej stronie ma krótkie molo, postój w bliskim sąsiedztwie promów jest dość  niebezpieczny, z powodu wytwarzanej przez nich fali. Z portu Mericha jest 7 km do Chory, będącej pięknym przykładem architektury Cykladów z jej wąskimi uliczkami i zawieszonymi nad nimi łukami, wiatrakami i bizantyńskim kościołami.
Po pełnej gwaru Chorze odpoczynkiem będzie postój w jednej z bardzo urokliwych zatok, Fikiada lub Apokriosis na północ od Mericha z miejscami do kąpieli, przedzielonych jedynie wąską piaszczystą ławicą. Bardzo popularnym kotwicowskiem jest Loutra na północno – wschodnim wybrzeżu, gdzie do dziś biją gorące źródła. Jest tu nowy port z wodą i paliwem. Plaże są w Mericha, Loutra, Agios Stefanos (40 min. spacer z Chory), Skylou, Kolona, Panagia Kanala.

Serifos

serifosJest górzystą wyspą poprzecinaną urodzajnymi dolinami i jak do tej pory ominął ją gwałtowny rozwój turystyki. Spokojna i nastrojowa Chora, zawieszona wysoko nad zatoką Livadhi, na południowo – zachodnim wybrzeżu, jest jedną z bardziej malowniczych miejscowości na Cykladach. Można do niej dojść w ciągu około 40 minut krętymi uliczkami mijając białe, ciasno przytulone do siebie domki oraz maleńkie kościółki na skałach. 

Ze szczytu rozpościera się piękny widok na leżące poniżej doliny i port. 
W zatoce Livadhi, dobrze osłoniętej od Meltemi można kotwiczyć lub stanąć w porcie, w którym jest woda, paliwo i duża ilość tawern. Na południu wyspy leży zatoka Koutalas, która również oferuje bezpieczny postój i plażę. Na południowo - wschodniej stronie wyspy znajduje się mała zatoka Agios Sostis – 2 m głębokości i bezpieczna przystań Leivadion z osłoniętym. Wizyta na Serifos jest prawie obowiązkowa.

Sifnos

cyklady sifnosZachodnia strona wyspy jest stroma i skalista z widocznymi z morza, połyskującym wieżami kaplic. Głównym portem jest Kamares, skąd warto pojechać autobusem do stolicy wyspy, Apollonia, sympatycznego miasteczka z białymi budynkami, ukwieconymi balkonami i ładnymi placykami. W Kamares jednakże miejsca do postoju jest niedużo, przy Meltemi są silne szkwały.

Na wyspie znajduje się ok. 400 kościołów i 20 klasztorów, w Apollonia jedne z ciekawszych to katedra Agios Spiridin, XVIII-wieczny kościół Panagia Ouranforia z fragmentami świątyni Apollina i kościół Agios Athanasios. Bardzo ładnym miejscem na postój jest zatoka Vathi na południowo – zachodnim wybrzeżu.

Na wschodnim bardziej urodzajnym wybrzeżu z gajami oliwnymi, drzewami migdałowymi i oleandrami leży stara stolica Kastro. Miasto położone jest na skale otoczonej z trzech stron morzem i zachowało  wiele ze swego średniowiecznego charakteru. Przetrwały w nim mury miejskie, wąski i kręte uliczki i kościoły z 16 i 17 wieku o pięknych posadzkach.  Inne zatoki na Sifnos, gdzie można  zakotwiczyć to leżące na południu wyspy Fikiadha, Platis Gialos, Faros.

Cyklady środkowe

Paros

paros2Paros jest trzecią co do wielkości wyspą Cyklad po Naxos i Andros i w ostatnich latach stała się ważnym centrum turystycznym. Jej łagodnie falujące wzgórza pokryte są polami uprawnymi i winnicami. Obok rolnictwa wydobycie i obróbka marmuru było drugim źródłem dochodu wyspy. W niewielkiej skali marmur wydobywa się jeszcze w Marpissa. Paros od dawna była jednym z centrów cywilizacji cykladzkiej. Dzisiaj można na niej znaleźć wszystko, czego można oczekiwać od greckiej wyspy: stare wioski, klasztory, porty rybackie, stolica-labirynt i kilka doskonałych plaż. 

Głównym portem i stolicą wyspy jest Parokia, po zachodniej stronie wyspy, w której z przyjemnością można zapuścić się w gąszcz wąskich uliczek z białymi domkami i górującymi balkonami, ukwieconymi jaśminem i kapryfolium. Obok pełnego zgiełku centrum miasta stoi jeden z najbardziej interesujących architektonicznie kościołów na wyspach Morza Egejskiego – Ekatondapiliani z VI w. Na prawo od dziedzińca znajduje się Muzeum Bizantyjskie z dużą kolekcją ikon a za świątynią muzeum archeologiczne. Do Paroikia należy wchodzić ostrożnie, bowiem na wejściu jest kilka wysp i raf. Aby znaleźć miejsce po wewnętrznej stronie mola dobrze jest przypłynąć tu z rana. Po stronie zewnętrznej często występuje rozkołys. W porcie jest woda i paliwo. 

Jednym z najładniejszych miejsc na Cykladach jest Naoussa położona na północy wyspy, bardzo przyjemny, stylowy porcik, pełen tawern i kafejek, z ładnym plażami. Niewielkie nabrzeże jest często zajęte, ale można kotwiczyć po wschodniej i zachodniej stronie zatoki. Warto zrobić też wycieczkę do weneckiego fortu. Znane plaże na wyspie to Piso Livadi, Logaras, Pounta, Chrisi Akti, Drio, Ambela, Glifada Kefalo ale chyba najciekawszą jest Kolimbithres z ogromnymi, wyrzeźbionymi przez naturę skałami. Inne miejsca, gdzie można stanąć to Piso Livadhi, mała zatoka z niewielkim molem i wodą na południu oraz Aliki i Marmara na wschodnim wybrzeżu.

Andiparos

Wyspa jest znana z piaszczystych plaż nad niebiesko zielonym morzem. Oddzielona od Paros wąską, płytką cieśniną, w którą można wpływać  tylko przy dobrej pogodzie, kiedy rafy są dobrze widoczne. Samo Andiparos jest sympatycznym miasteczkiem z niewielkim portem chroniącym od Meltemi. Jedną z jej głównych atrakcji jest jaskinia ze stalaktytami na wzgórzu Agios Ioanis, w odległości półgodzinnej jazdy autobusem. Znane plaże to Psaraliki i Sifneikos Gialos na północ od Andiparos i Ai Giorgis na południe. Obok Andiparos leży niezamieszkała Despotiko, która posiada od południa piaszczystą zatokę, bezpieczną przy Meltemi.

Naxos

naxosJest największą wyspą Cyklad, bogatą w winnice, gaje oliwne, figowe i cytrusowe, pośród których leża urokliwe wioski. Łąki spadające ze wzgórz do szerokich plaż, klify, skaliste góry sąsiadujące z żyznymi dolinami i liczne strumienie stanowią o urodzie tej wyspy. Naxos odgrywało szczególnie ważną w czasach cywilizacji cykladzkiej oraz w okresie bizantyjskim, z którego zachowało się ponad 500 najstarszych w Grecji kościołów i klasztorów z cennymi freskami. 

W Chorze na zachodnim wybrzeż, życie miasta skupia się na zatłoczonej esplanadzie portu i w jego okolicy. Idąc w górę dochodzi się do cichymi i wąskimi uliczki dochodzi się do weneckiego zamku z fortyfikacjami, katedry z 13 wieku, klasztoru urszulanek z 17 wieku i innych kościołów. Przy wejściu do porty widoczne są olbrzymie, kamienne wejście do świątyni Apollina. Na południu wyspy można stanąć w zatokach Ay. Ioanis, Kalando, Parnormou. Po zachodniej stronie wyspy, na południe od Chory znajduje się wiele zatok i piaszczystych plaż z krystaliczną wodą; Agios Georgios, Palatia, Agios Prokopios, Agia Anna, Plaka, Mikri Bigla, Kastraki (chyba najładniejsza plaża na wyspie), Pirgaki i Agiassos.

Cyklady Mniejsze

Na południowy wschód od Naxos leży grupa wysp bardzo popularnych wśród żeglarzy- Iraklia, Skhinoussa, Koufonisia i Dhonoussa. W Iraklia zakotwiczyć można w Iraklia i Pighadi po wschodniej stronie wyspy, natomiast w Skhinoussa staje się na noc w głębokiej i bezpiecznej naturalnej zatoce Myrsini, skąd z położonej blisko Chory rozciąga się wspaniały widok na sąsiednie wyspy. Powyżej Skhinoussa leży niezamieszkała Kato Koufonisia i Ano Koufonisia z małym rybackim portem i spektakularną plażą z pojedynczą palmą. Kotwiczy się tu na piaszczystym dnie o głębokości 3 -5 m. Prawdziwie na uboczu leży zachowana Dhonoussa, gdzie można stanąć w porcie Dhonoussa lub zatokach Dendro lub Roussa.

Amorgos

cyklady amorgosGórzysta wyspa z imponującymi klifami po stronie północno-wschodniej i południowej. Głównym portem jest Katapola w głębokiej klifowej zatoce, skąd warto się wybrać autobusem do Chory położonej na wysokości 400 m, jednej z najlepiej zachowanej stolic na Cykladach, często otoczonej chmurami mimo, że pozostała wyspa tonie w słońcu. Z Chory idzie się stromym zboczem w dół, aby dotrzeć do zawieszonego na skałach, XI wiecznego klasztoru Panagia Hozoviotissa, którego olbrzymie, połyskliwe białe mury tkwią u podstawy górującego nad nimi klifu. 

Inne miejsca postoju to port i kotwicowisko w Aegiali po zachodniej stronie, piękna i bezpieczna zatoka Kalotiri na południowy wschód od wyspy Nikouria oraz Akrotiri i Kolofana.
Szczególnie należy uważać na przejście pomiędzy wyspą Nikouria i Amorgos, kilka jachtów utknęło w tym przejściu. Wokół wyspy woda jest wyjątkowo przejrzysta, często można spotkać w niej delfiny  i chyba nie przypadkiem Luc Bresson kręcił tu "Wielki błękit".

Cyklady południowe

Milos

milosWyspa jest pochodzenia wulkanicznego, a wydobycie bogatych zasobów geologicznych od dawna było źródłem jej dochodów. O urodzie Milos stanowią fantastyczne formy skalne, dobre miejsca do nurkowana i ruiny starożytnego miasta Melos, położonego w pobliżu stolicy wyspy, Plaki. Melos rozciąga się na dużym obszarze i zobaczyć można w nim pozostałości murów, rozrzucone kolumny oraz dobrze zachowany rzymski amfiteatr z pięknym widokiem na położoną w dolinie rybacką wioskę Klima. 

W Melos odnaleziono sławny posąg Wenus z Milo, której oryginał znajduje się w Luwrze, a gipsowa kopia w Muzeum Folkloru w Plaka. Kilometr od Plaka położone są katakumby pierwszych chrześcijan, powstałe w I w.n.e. o długości ok. 200m. Galerie w labiryncie kryją w ścianach 294 bogato udekorowane groby. Niestety, do zwiedzania jest tylko mała i nieatrakcyjna grota. Milos posiada jeden z najbardziej bezpiecznych portów na Cykladach Adhamas. Na południu wyspy leży znana plaża Paleochori, gdzie w zatoczce płytka woda i formacje skalne są nagrzane przez wydobywające się z pod ziemi słupy pary. Na leżącej obok Milos wyspie Kimolos, po jej wschodniej i południowej stronie znajduje się kilka kotwicowisk, najbardziej znane to Psathi i Semina.

Ios

iosWyspa ciągle przyciąga tłumy młodych ludzi, ale wspomnieniem jest już Ios jako mekka hippisów. W Ormos Iou położona jest jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych przystani na Cykladach, aczkolwiek w nocy może być nieco hałaśliwa. W zatoce znajduje się średniowieczny zamek i rząd wiatraków a na nabrzeżu jest woda i paliwo. Dwadzieścia minut drogi w górę leży Chora, której uliczki, arkady i kapliczki ciągle czarują swoim urokiem. Ciekawe są kościoły Św. Katarzyny, Jana Chrzciciela oraz Kosmy i Damiana. 

Chora żyje jednak głównie nocą, gdzie w licznych dyskotekach muzyka gra do białego rana. Imprezy mają miejsce również na nabrzeżu. Na północy wyspy w Plakatos według Herodota znajduje się grób “poety poetów” Homera, ale wydaje się, że zagląda tam niewielu chętnych. Dobrym i ładnym kotwicowiskiem z plażą jest również Ormos Milopatamou, duża zatoka na południu od Ios chroniąca od Meltemi.
Na południowym cyplu są dwa kotwicowiska: Ormos Manganari ( czasem trzeba się pogodzić z nudystami) i Ormos Klises, oba z plażami.

Santorini (Thira)

cyklady santoriniSantorini jest jedną z najbardziej znanych wysp na Cykladach. Surowość krajobrazów, wspaniałe panoramy, wielokolorowe plaże uformowane przez lawę i głęboki błękit morza tworzą obraz imponującej urody. Od pozostałych wysp różni się budową geologiczną na skutek działania uśpionego dziś wulkanu. Prawdziwa historia wyspy – rozwój w kręgu cywilizacji minojskiej - 3000 p.n.e. i zniszczenie wyspy przez wybuch wulkanu w 1550 p.n.e. – łączą się z legendami o Atlantydzie i “Szczęśliwych Wyspach Zatopionych przez Morze”. W jej krajobrazie dominują barwy czerwieni, brązu, czerni i szarości. 

Po zachodnie stronie wyrastają przepastne klify, po wschodniej rozciągają się piaszczyste i żwirowe plaże. Sąsiadująca z Santorini wyspa Therasia jest również częścią krawędzi krateru, natomiast wysepki Kammeni i Nea Kammeni są nagromadzeniem lawy i popiołów. Do stolicy wyspy, Fira można dostać się z nabrzeża Scala Fira kolejką linową lub na osiołku po 580 stopniach. Fira jest pełna tawern, sklepów z pamiątkami, a oglądana z niej sceneria imponująca. W Scala Fira staje się na pławie z cuma rufową na brzegu. Nie cumuje się na nabrzeżu longside z powodu dużego i niebezpiecznego zafalowania jak również rufą z powodu dużych głębokości dla kotwicy. Wyjściem jest postój w porcie  Vlichada na południowym cyplu wyspy. 

Dużym przeżyciem jest przejażdżka wąską drogą na skuterze do starożytnego miasta Thira, położonego na szczycie góry nad samym brzegiem morza, oraz miejscowości Oia na północnej części wyspy krętymi serpentynami nad przepaścią. Na Santorini należy również zwiedzić odkopane miasto z epoki minojskie w Akrotiri. Wykopaliska wywierają duże wrażenie i można w nich do zobaczyć m. in. dobrze zachowane mieszkania. Oprócz Scala Fira i Vlichada można stanąć w Finikia na północy wyspy przy małym molu, na Nea Kameni po jej wschodniej stronie i po wschodniej stronie Therasia.

Folegendros

Skalista wyspa leżąca miedzy Milos i Santorini jest rzadko odwiedzana. Stanąć  można w Karavostasi przy wschodnim cyplu. W odległości godziny marszu leży Chora, ładna miejscowość ze średniowiecznym zamkiem, położona nad bardzo stromym. Miejsce nie jest polecane przy Meltem, wyjściem jest wtedy kotwiczenie w Vahti po zachodniej stronie wyspy.

Pogoda

Przeważającym wiatrem w lecie jest Meltemi, który na północnych Cykladach wieje z NE, środkowych z N i południowych z SW. Wiatr ten powstaje w sytuacji zaistnienia układu wysokiego ciśnienia (>1025 hpa) nad obszarem Węgier i Bułgarii i niskiego ciśnienia (<1010 hpa) nad Turcją. Meltemi wieje pomiędzy majem i listopadem ale najczęściej występuje od czerwca do września - 75% wiatrów. Zaczyna się zazwyczaj w ciągu dnia, osiąga 3-5 B i gaśnie o zachodzie. Najsilniejszy jest w lipcu i sierpniu, 5-6 B ale czasem osiąga 7-8 B i może wiać od 1 do 3 dni, niekiedy przez tydzień. Meltemi słabnie w nocy i kiedy trafi się nam kurs bajdewindowy w tym wietrze, wyjściem z sytuacji jest wczesne  wyjście od 0430 do 0530 i żegluga przez kilka godzin do wzrostu siły wiatru w ciągu. Przy naprawdę silnym Meltemi pozostaje postój w porcie. Kilka uwag odnośnie różnych zachowań wiatru:

  • Wskutek katabatycznej natury Meltemi można spodziewać się silnych wiatrów po zawietrznej stronie wysp - Kea, Tinos, Andros, Folegandros, Kos, Serifos, Amorgos, Sifnos. Orograficzna chmura po zawietrznej gór zapowiada wiatr.
  • Kiedy wiatr napotyka bardzo wysokie klify po północnej stronie wyspy, po zawietrznej występuje cisza - Amorgos, Paros i Naxos.
  • Wiatry tunelowe w cieśninach potrafią wytworzyć w nich duże prędkości wiatru i silny prąd - np. między Andros i Evvia czy Paros i Naxos.
  • Pomiędzy Cykladami a Dodekanezem na skutek długiego obszaru rozbiegu wiatru Meltemi w ciągu doby  potrafi wytworzyć 2 - 3 m falę.

Oznaki przyjścia Meltemi:

  • Wysokie ciśnienie nad Bałkanami
  • Spadek wilgotności
  • "Rozsypane" małe altocumulusy
  • Wyraźna poprawa widoczności

Warunki meteorologiczne na Cykladach

Mies. Śr. temp °C. Śr. wiatr B N
%
NE
%
E
%
SE
%
S
%
SW
%
W
%
NW
%
Cisza %
IV 16,0 4,1 33,1 15,4 2,8 6,7 13,6 10,2 5,2 7,3 5,7
V 19,6 3,7 32,9 19,2 4,9 5,1 12,8 6,1 5,4 6,2 7,4
VI 24,2 4,0 45,4 17,7 3,2 1,9 7,3 4,8 3,5 9,5 6,7
VII 26,5 4,7 56,4 11,7 1,7 1,4 3,0 1,0 1,2 19,6 4,0
VIII 26,2 4,5 60,5 13,7 2,0 2,6 4,6 1,5 2,4 8,0 4,7
IX 23,5 4,5 57,5 13,1 2,4 3,1 5,5 3,4 3,4 7,3 4,3
X 20,0 4,6 44,6 15,1 4,1 4,3 7,6 6,6 5,1 6,3 6,3


Trasy rejsów

Żeglugę na Cykladach zaczynamy najczęściej z Kalamaki lub Lavrion. Ta drugi port położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Attyki znajduje się w podobnej odległości od lotniska w Atenach jak Kalamaki, ale oszczędza prawie dzień żeglugi. Np. z Lavrion do Kea jest tylko 14 Mm. Poniżej zamieszczona jest przykładowa tabelka odległości na Cykladach. Ilość możliwych tras rejsów jest duża i wybranie jednej z nich zależy tylko od upodobań załogi i sytuacji na trasie.

Przykładowe trasy:

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu Alimos Marina    
2 dzień, Alimos - Voutkari ( Kea) - 46 Mm
3 dzień, Voutkari - Finikas (Syros) - 32 Mm
4 dzień, Finikas – Parikia (Paros) - 23 Mm
5 dzień, Parikia – Kamares (Sifnos) - 30 Mm
6 dzień, Kamares – Merichas (Kithnos) - 31 Mm
7 dzień, Merichas - Alimnos - 58 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu Alimos Marina - Cape Sounion – 22 Mm    
2 dzień, Cape Sounion - Kea  - 15 Mm
3 dzień, Kea  - Finikas (Syros) - 32 Mm
4 dzień, Finikas – Parikia (Paros) - 23 Mm
5 dzień, Parikia – Serifos - 30 Mm
6 dzień, Serifos - Kythnos - 21 Mm
7 dzień, Kythnos - Alimos  - 45 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu Alimos Marina - Kea - 37 Mm    
2 dzień, Kea  - Kithnos - 20 Mm
3 dzień, Kithnos – Syros - 30 Mm
4 dzień, Syros – Mykonos - 23 Mm
5 dzień, Mykonos - Tinos - 21 Mm
6 dzień, Tinos - Kea  - 43 Mm
7 dzień, Kea  - Alimos - 37 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu Lavrio - Kythnos 23 Mm     
2 dzień, Kythnos - Serifos - 25 Mm
3 dzień, Serifos - Milos - 25 Mm
4 dzień, Milos - Paros - 45 Mm
5 dzień, Paros - Syros - 22 Mm
6 dzień, Syros - Kea - 35 Mm
7 dzień, Kea - Lavrio - 15 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu Lavrio - Kea - 15 Mm     
2 dzień, Kea - Andros - 25 Mm
3 dzień, Andros - Tinos - 30 Mm
4 dzień, Tinos - Mykonos - 10 Mm
5 dzień, Mykonos - Syros - 20 Mm
6 dzień, Syros - Kythnos - 20 Mm
7 dzień, Kythnos - Lavrio - 23 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Tydzień
1 dzień, Przejęcie jachtu Lavrio    
2 dzień, Lavrio - Vourkari (Kea) - 14 Mm
3 dzień, Vourkari  - Finikas (Syros) - 32 Mm
4 dzień, Finikas - Parikia (Paros) - 23 Mm
5 dzień, Parikia - Kamares (Sifnos) - 30 Mm
6 dzień, Kamares - Merichas (Kythnos) - 31 Mm
7 dzień, Merichas - Lavrio - 23 Mm
8 dzień, Zdanie jachtu

Dwa tygodnie
1 dzień, Przejęcie jachtu Alimos Marina     
2 dzień, Alimos  - Voutkari ( Kea) - 37 Mm
3 dzień, Voutkari - Ermoupolis (Syros) - 34 Mm
4 dzień, Ermoupolis – Tinos - 11 Mm
5 dzień, Tinos  - Mykonos - 10 Mm
6 dzień, Mykonos  - Naousa (Paros) - 20 Mm
7 dzień, Naousa  - Ios - 32 Mm
8 dzień, Ios - Santorini - 21 Mm
9 dzień, Santorini  - Folegandros - 25 Mm
10 dzień, Folegandros  - Adhamas (Milos) - 34 Mm
11 dzień, Adhamas  - Kamares (Sifnos) - 24 Mm
12 dzień, Kamares  - Livadhi (Serifos) -  12 Mm
13 dzień, Livadhi  - Merihas (Kithnos) - 21 Mm
14 dzień, Merihas  - Alimos Marina - 45 Mm
15 dzień, Zdanie jachtu

Dwa tygodnie
1 dzień, Przejęcie jachtu Alimos Marina  - Cape Sounion – 28 Mm    
2 dzień, Cape Sounion -  Kea - 18 Mm
3 dzień, Kea - Loutra (Kithnos) - 20 Mm
4 dzień, Loutra – Syros - 30 Mm
5 dzień, Syros - Mykonos - 10 Mm
6 dzień, Mykonos  - Delos - Paros - 25 Mm
7 dzień, Paros - Ios - 25 Mm
8 dzień, Ios - Santorini - 21 Mm
9 dzień, Santorini  - Folegandros - 25 Mm
10 dzień, Folegandros  - Sifnos  - 20 Mm
11 dzień, Sifnos  - Serifos - 20 Mm
12 dzień, Serifos - Merihas (Kithnos) - 21 Mm
13 dzień, Merihas - Poros - 45 Mm
14 dzień, Poros - Alimos Marina - 28 Mm
15 dzień, Zdanie jachtu

Dwa tygodnie
1 dzień, Przejęcie jachtu Alimos Marina  - Cape Sounion – 28 Mm    
2 dzień, Cape Sounion -  Kea - 18 Mm
3 dzień, Kea - Finikia (Syros) - 32 Mm
4 dzień, Finikia – Myconos  - 24 Mm
5 dzień,  Myconos  - Naxos  - 211Mm
6 dzień, Naxos  - Schinoussa (Koufonisia )- 17 Mm
7 dzień, Koufonisia - Ios - 17 Mm
8 dzień, Ios - Folegandros - 18 Mm
9 dzień, Folegandros - Milos - 30 Mm
10 dzień, Milos - Sifnos  - 22 Mm
11 dzień, Sifnos  - Serifos - 20 Mm
12 dzień, Serifos - Kithnos - 21 Mm
13 dzień, Kithnos - Poros - 45 Mm
14 dzień, Poros - Alimos Marina - 28 Mm
15 dzień, Zdanie jachtu