szkocja lowlands mapa 

Zatoka Firth of Clyde

lowlands zatokaZatoka Firth of Clyde to zachodnia część lowlands. Jest jednym z ciekawszych akwenów w zachodniej Szkocji i nie przypadkiem znajdują się tu duże i piękne mariny; Rhu Marina, Kip Marina, Largs Yacht Heaven, Clyde Marina, Troon Yacht Heaven czy Rothesay Harbour. Słabe prądy pływowe, dokładne oznakowanie nawigacyjne i osłonięte wody zapewniają bezpieczną nawigację. Wzdłuż brzegów ciągną się łagodne i pofałdowane zielone wzgórza poprzecinane głębokimi lochami pełnymi pięknych kotwicowisk.

Region obfituje w zabytki historyczne, świadectwa jego burzliwej historii. Wyruszając z naszych baz w Largs Yacht Heaven lub Clyde Marina, Ardrossan poznawanie akwenu można zacząć od wyspy Cumbrae, zamieszkałej przez tysiące ptaków i chlubiącej się zbudowaną z białego kamienia najmniejszą katedrą w Europie położonej w wiosce rybackiej Millport.

Za Cumbraes leży wyspa Bute, z niskimi wzgórzami i piaszczystymi plażami. W stolicy wyspy, Rothesay zamek z XIII będący dawną królewską fortecą szkockich królów godnie zniósł czasy oblężeń i ciągle góruje nad okolicą. Ozdobą miejscowości Mount Stuart jest natomiast gotycki splendor posiadłości z ogrodem Marquess of Bute. Zachodnia strona wyspy obfituje w osłonięte zatoki gdzie można spotkać foki a najbardziej znanym akwenem jest kanał Kyles of Bute, dobrze znany z pocztówek Na półwyspie Kintyre widowiskową miejscowością jest Tarbert, mała wioska rybacka z kolorowymi domkami, pełna pubów. W zatoce na kotwicy można przyjemnie spędzić kilka godzin, można też obejrzeć kolekcję sztuki współczesnej w Tairbeart Centre.

lowlandsogrod

Płynąc na południe na kursie mamy majestatyczną i pełną kontrastów wyspę Arran, na której warto zabawić dłużej. Arran określana jest jako “Szkocja w miniaturze” bowiem południe wyspy to pofałdowane wzgórza natomiast na północy dominują góry i wybrzeże z lochami. Z najwyższego szczytu Goat Fell, 874 m rozciągają się fantastyczne widoki, przy dobrej pogodzie można z niego ujrzeć brzegi Irlandii, Mull i Galloway.

Cykliści mogą mieć na wyspie swoje pięć minut, spokojniejszy wariant to spacery i kontemplacja widoków natomiast zwiedzenie zamku w Brodick i muzeum pozwoli Ci poznać bliżej historię wyspy. Zamek, zbudowany na miejscu fortecy Wikingów był świadkiem wielu najazdów i ataków. Jego obecna postać ma wiele wspólnego ze stylem wiktoriańskim. Ozdobą zamku jest piękny ogród pełen róż i azalii oraz rododendronów i magnolii. Po wschodniej stronie poniżej Brodick można zatrzymać na kotwicy w Lamlash, osłoniętej przez Holy Island.

Z zatoki Firth of Clyde na bardziej otwarte wody można płynąć kanałem Crinan przez widowiskowy Loch Fyne lub opływając półwysep Kintyre. Na przepłyniecie kanału Crinan potrzeba co najmniej 6 godzin, w sezonie praktycznie cały dzień. Półwysep Kintyre jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Wlk. Brytanii, szczególnie w czerwcu i lipcu i mimo, że Paul McCarthney w jednym z utworów śpiewał o mgle nad półwyspem, prawda jest odwrotna, mgła jest tu rzadkością.

 

Wyspy Islay, Jura, Gighs, Oban

lowlandszielonoPłynąc po wschodniej stronie półwyspu mijamy lasy i piaszczyste plaże mając cały czas po drugiej burcie przed oczami szczyty Arran. Żeglując na północ zaoczymy Islay, wyspę dobrze znaną znawcom whisky. Stąd pochodzi wiele markowych gatunków, Lagavulin, Ardbeg, Bowmore i inne. Wyspa, dzięki żyznej ziemi i bogatym pastwiskom, była siedzibą “królów wysp”, klanu McDonald. Na wyspie warto zatrzymać się chociażby w Port Ellen aby odwiedzić którąś ze znanych wytwórni whisky.

Górzysta i widoczna z daleka Jura, dzięki swoim szczytom Paps of Jura, pozostała królestwem dzikiej zwierzyny i ptactwa.
Mała ale urodziwa Gigha z sympatyczną zatoką oferuje interesujący postój na trasie rejsu. Płynąc wzdłuż lądu trafimy na duże mariny Craobh Marina, Kilmeford, Oban czy Dunstaffnage.

Oban, określany jako “brama do wysp” jest stolicą West Highland i znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Miasto (8 500 mieszkańców) posiada port promowy, rybacki i ze swoimi atrakcjami będzie ciekawym przystankiem na szlaku. Panorama gór, lochów i otaczających Oban wysp od dawna fascynowała twórców. Królowa Elżbieta powiedziała o Oban, że jest to “one of the finest spots we have ever seen”. Jak dalece jest to prawdą, pozostaje jedynie sprawdzić. Powyżej Oban leżą fantastyczne lochy Awe i Etive.

 

Wyspy Mull, Coll, Tiree

Perłą w koronie Hebryd Wewnętrznych pozostaje Mull, jedna z największych i najbardziej spektakularnych wysp Szkocji. Można tu znaleźć piękne zatoki, dzikie zwierzęta, trasy do pieszych wędrówek, widowiskowe miejsca i świadectwa przeszłości. Mull jest jedyną szkocką wyspą posiadającą linię kolejową. Ciekawe zabytki to położony obok Craignure Torosay Castle z 1858 pełen wiktoriańskiego uroku oraz, również niedaleko Craignure strzegący zatoki Firth of Lorn odrestaurowany, klanowy Duart Castle z XIII wieku. O przeszłości wyspy można dowiedzieć się bliżej w Old Byre Heritage Centre niedaleko Dervaig.Stolica wyspy Tobermory, z kolorowymi domkami, położona nad piękną zatoką jest doprawdy pocztówkowa.

lowlandslatarniaOdmienny charakter mają dwie spokojne wyspy Coll i Tiree gdzie możesz przeżyć chwile samotności na ciągnących się milami piaszczystych plażach z niebieską i zieloną wodą. Tiree jest oficjalnie najbardziej słoneczną wyspą Wlk. Brytanii a zarazem rajem dla surferów.

W zatoce Clyde, na Mull i w Oban mają miejsce różne imprezy, termin rejsu można tak zaplanować aby trafić na któraś z nich. Są to np. Highland Games w Oban, regaty i karnawał na Bute, regaty wokół Mull, Tarbert Seefood Festival, Tobermory Life Boat Gala, Tobermory Higland Games, Isle of Bute Folk Festival, Yachting Week, Crinan i Mull, Islay Show, Mull of Kintyre Music Festival, Tarbert Music Festival, Oban Seafood Festival.