chorwacja mapaWybrzeże dalmatyńskie położone pomiędzy Zatoką Kvarnerską a Zatoką Kotorska jest uznawane za jeden z najpiękniejszych regionów Chorwacji. Dalmacja to niezapomniane krajobrazy, różnorodna, śródziemnomorska roślinność, białe, żwirowe plaże i malownicze zatoki otoczone lasami piniowymi.

Wybrzeże dalmatyńskie to również kryjące bogatą historię stare miasteczka z wąskimi uliczkami i charakterystycznymi dachami z czerwoną dachówką. Wielką atrakcją Dalmacji są także jej parki narodowe. W przewodniku przedstawiamy najbardziej znane miejsca, które warto zobaczyć.

Trasy rejsów
Poniżej opisu Dalmacji znajdują się przykładowe trasy rejsów zaczynające się z najbardziej  popularnych marin w Chorwacji - Zadaru, Suksoanu, Biogradu, Agany, Trogiru, Kasteli, Splitu.  Dzienne trasy mają około 10 – 25 Mm.

 

Dalmacja Północna

dugiPółnocna Dalmacja posiada bardzo urozmaicone warunki przyrodnicze. Znajduje się tu 3 parki narodowe: wodospady rzeki Krka, Paklenica na Velebicie oraz archipelag Kornatów jak również 2 parki przyrody: zalew Telasćica, znany z wysokiego na 146 m pionowego klifu i masyw górski Velebit.

Na obszarze 3000 km2 położonych jest 300 wysp, w tym duże i zalesione z licznymi zatokami: Pasman, Ugljan, Pag i Dugi Otok.

Warto zatrzymać się także na wyspie Murter, ze względu na piękne plaże i małe, ukryte zatoczki oraz na wyspie Zirje w Stupicy. Centrum turystyczne regionu stanowią Zadar i Szibenik, ale polecamy również odwiedzenie Primosten, pięknego miasteczka z urokliwą, zabytkową starówką, otoczonego z trzech stron morzem. Widoki z górującego nad miastem kościoła są wspaniałe.

Pag

pagGłównym miastem wyspy jest założony w 1443 Pag. Położony w malowniczej zatoce dobrze zachował architekturę średniowiecznego miasta. Najważniejszym zabytkiem jest gotycka bazylika z ozdobnym reliefem i rozetą, której motyw jest obecny na wyrabianych na Pagu słynnych koronkach. Zachowały się również mury miejskie i pałac książęcy.

Drugie centrum turystyczne wyspy to miejscowości Novalia, znana z piaszczystych plaż i zbiorów etnograficznych. Zachował się tu również rzymski akwedukt o długości 1 km. W miejscowości Šimuni jest jedna z największych marin na Adriatyku. Pag znany jest również z wyrobu owczego sera "paski sir" i wina "žutica".

Zadar

zadarTa dawna stolica Dalmacji, istnieje od IX wieku p.n.e. Podzielona jest dwie części, oddzielone od siebie zatoczką i połączone mostem.

Po jednej stronie leży na wąskim cyplu Stare Miasto, po drugiej nowa cześć Zadaru. Na Starówce spotkamy X-wieczny klasztor Benedyktynek, kościół św. Marii z dzwonnicą z 1105 roku, romański kościółek pod wezwaniem św. Donata z początków IX, klasztor Franciszkanów z renesansowym dziedzińcem i najstarszym w Dalmacji kościołem Św. Frane, katedrę Św. Stosije, kościół Św. Simuna, gdzie znajduje się najcenniejsze dzieło średniowiecznego chorwackiego złotnictwa - skrzynia św. Simuna.

Warto na chwilę przystanąć też na placu będącym pozostałością rzymskiego forum. W lecie Zadar zmienia się w żywe centrum Dalmacji. Odbywa się tu wiele imprez takich jak Zadarskie Lato Teatralne czy Wieczory Muzyczne w kościele Św. Donata. Wieczorami można spotkać koncerty na wolnym powietrzu i zasiąść w starej gospodzie zwanej "konoba", aby spróbować autochtonicznego zadarskiego likieru Maraskino.

Kilkaset metrów od Starówki znajduje się marina Tankerkomerc, znakomity punkt do rozpoczęcia rejsu.  Jest dobrze osłonięta, z pełnym serwisem, posiada 300 miejsc postojowych. Drugą mariną w Zadarze jest Marina Borik, 180 miejsc, położona 4 km od centrum miasta.

7 km na wschód od Zadaru znajduje się największa w regionie marina Marina Dalmacija (1500 miejsc) pomiędzy miejscowościami Sukosan i Bibinje. Powyższe mariny są bardzo dobrym miejscem  na rozpoczęcie rejsu na Kornaty.

Kornaty

kornatyPark narodowy Kornaty obejmuje 89 wysp, skalistych lub porośnięte trawą i makią. Wyspy maja bardzo charakterystyczny, surowy wygląd. Nie zalesiony archipelag ma niekiedy księżycowy krajobraz. Najwyższe wzniesienie Kornat to Metlina 237 m.

W parku można oficjalnie kotwiczyć w wybranych 16 zatokach, do których późnym popołudniem przybywają pracownicy parku, aby pobrać opłatę za postój. Alternatywą jest postój w marinie ACI w Piskera.

Szibenik

sibenikSzibenik, w odróżnieniu od innych miast, które były założone przez Ilirów, Greków czy Rzymian jest najstarszym miastem założonym przez Chorwatów. Uznawane za pomnik historii i kultury, posiada bardzo dobrze zachowane zabytki architektury.

Na Starym Mieście, otoczonym murami obronnymi i umocnieniami, z labiryntem wąskich uliczek spotkamy imponującą Katedrę Św. Jakuba z 14 wieku, szczytowe osiągniecie dalmatyńskiego gotyku, kościół Św., Barbary, kościół Św., Jana, kościół Św. Franciszka z 14 wieku, ratusz z loggią z 16 wieku, fortecę Św. Mikołaja z 16 wieku i inne zabytki. W odległości 6 km od Sibenika jest dobrze osłonięta marina Solaris na 300 miejsc.

Krka

krkaPark narodowy w Krka obejmuje dolny bieg rzeki Krka, obszar o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Bardzo przyjemna jest trasa jachtem od Szibenika do miasteczka Skradin, w którym staje się w marinie ACI na 150 miejsc. Dalej do parku płynie się już statkiem.

Najbardziej ciekawą cześć parku stanowi 7 wodospadów, o łącznym spadku 242 metrów, z których najbardziej widowiskowy, Skradinski Buk składa się z 17 kaskad i ma 45 m wysokości.

Unikalna jest flora i fauna parku. Pomiędzy wodospadami, rwącymi bystrzami i odnogami rzeki biegną ścieżki i kładki dla zwiedzających. Można również odbyć wycieczkę łodzią do położonej na północ wyspy Visovac z klasztorem Franciszkanów z 15 wieku. Ponad wyspą leży spektakularny wodospad Roski.

Murter

murterWyspa Murter leży w północno-zachodniej części archipelagu Sibenik, naprzeciwko Sibenika oddzielonym 20 m od lądu przez kanał  Tisno. Ze stałym lądem łączy go most o  37 m długości.  Wyspa obejmuje obszar około 18,7 kilometrów kwadratowych, najwyższe wzniesienie ma 125 m.

Południowo-zachodnia cześć wyspy stanowią ściany skalne, z przerwami na niewielkie zatoczki. Na wyspie znajduje się dużo kamienistych plaże, kilka plaż piaszczystych i dużo urodziwych zatoczek. Murter może poszczycić się trzema marinami – Hramina (500 miejsc), Jezera (190) miejsc i Betina. Wszystkie oferują pełny kompleks usług dla żeglarzy.

 

Dalmacja Środkowa

Region ten ciągnie się wzdłuż górskich masywów od Trogiru do miejscowości Ploće. Centrum Dalmacji Środkowej stanowi letnia rezydencja rzymskiego cesarza Dioklecjana - Split. Żeglarze preferują uroki atrakcyjnych wysp Hvar, Brac, Solta i Vis. natomiast małe, gwarne miasteczka Riwiery Trogirskiej, Kastelanskiej i Makarskiej przyciągają raczej turystów lądowych.

Trogir

trogirTrogir został wpisany na listę UNESCO jako dziedzictwo kulturowe jako jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji. Średniowieczne Stare Miasto leży na malej wysepce połączone mostem ze stałym lądem. Wąskie uliczki ze starymi domami są bardzo urokliwe, a najciekawsze zabytki to wenecka katedra św. Lovro, renesansowa kaplica św. Iwana oraz ratusz. Z murów miejskich zachowała się imponująca wieża obronna "Kula Kumerlenga". Wzdłuż nabrzeża, przy którym cumują promy i duże jachty, znajduje się piękna aleja z palmami.

ACI Marina Trogir (160 miejsc) znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Ciovo, pomiędzy mostem Trogir i Cape Cubrijan. Z mariny można podziwiać wspaniały widok na zabytkowy Trogir. Pewną niedogodnością postoju w marinie są samoloty latające nad miastem do Splitu. Na zachód od Trogiru w zatoce Marinska w miejscowości Marina leży marina Agana - 130 miejsc.

Primosten

primostenPrimosten jest położony około 60 km na północ od Splitu i 30 km na południe od miasta Sibenik. Ta dawna wioska rybacka z malowniczym starym miastem na półwyspie Raduca jest dzisiaj popularnym turystycznym kurortem. Miejsc postojowych przy molu lub miejskim  nabrzeżu jest niewiele. Alternatywą jest wtedy postój na boi. 

Na południe od Primosten znajduje się duża, ładna i dobrze osłonięta marina Kremik- 400 miejsc. Kursuje z niej do Primosten autobus. Spacer tą trasą zajmie nam około pół godziny.

Rogoźnica

Ta mała wioska rybacka, między Splitem i Sibenikiem, leży na małej wyspie o nazwie Kopara i jest połączona z lądem około 500-metrową groblą. W miejskim porcie  istnieje niewielkie nabrzeża do cumowania .W pobliżu wioski leży elegancka marina Frapa na 350 miejsc.

Split

splitSplit jest centrum turystycznym i kulturalnym regionu, a jego główną atrakcją jest Starówka obejmująca jedynie obszar pałacu Dioklecjana. Budowla została ukończona w 305 roku, do dzisiaj zachowała się centralna partia pałacu - perystyl (dziedziniec), z dwoma rzędami kolumn doryckich i od strony południowej - westybul, wejście do komnat cesarskich .

Za rzędem kolumn od strony wschodniej znajduje się katedra Św. Damiana, dawne mauzoleum cesarza Dioklecjana. Obok katedry stoi wieża o wysokości 60 m, z której rozpościera się imponująca panorama miasta i pobliskich wysp. Ciekawy jest również ratusz z loggią oraz fragmenty murów obronnych z bramami: Złotą, Srebrna i Żelazną.

W mieście znajduje się 5 przystani. Jachty czarterowe maja swoją bazę w marinie ACI na 360 miejsc położonej w południowo-zachodniej części miasta, na północ od półwyspu Sustipan oraz w marinie Spinut Lucica na  250 miejsc do cumowania, w tym 50 miejsc dla gości.

Kastela

W tym ładnym miasteczku na zachód od Splitu w 15 i 16 wieku zostało zbudowanych na długości 16 km  wybrzeża 13 fortów (kasteli), mających służyć do obrony przed atakami Turków – stąd obecna nazwa. Siedem z 13 fortów zostało zachowanych, a jednym z nich jest Gomilica Kastel. W miasteczku, w zatoce Kastelanski Zaljev, ma swą siedzibę marina na  200 miejsc.

Brač

zlatniNa tej atrakcyjnej wyspie w miejscowości Bol znajduje się jedna z najbardziej znanych plaż w Chorwacji Zlatni Rat. Ma kształt rożka, utworzona jest z drobnego żwiru i wychodzi w morze na 634 metry. Plaża zmienia swój kształt w zależności od kierunku wiatru. Wyspa jest też znana z białego wapienia, którego użyto  do budowy i wystroju Pałacu Dioklecjana w Splicie, budynku Reichstagu w Berlinie, a nawet Białego Domu w Waszyngtonie.

Brac jest jednej trzeciej  zalesiona. Z najwyższej góry "Vidova Góra" o wysokości778 metrów można podziwiać piękne widoki dookoła wyspy. Na jej całym obwodzie znajdują się liczne małe zatoczki z kotwicowiskami oraz niewielkie miasteczka. Najbardziej znanym jest Milna, z najbezpieczniejszym i najlepszym portem na wyspie. Marina ACI w Milna - 140 miejsc -znajduje na południowo-wschodnim końcu zatoki Milna.

 

Hvar

hvarHvar, podobnie jak na wyspa Brać, oferuje dużo ładnych kotwicowisk zarówno po południowej jak i północnej stronie, ale jej główną atrakcją jest piękne i zabytkowe miasto Hvar, położone na wzgórzach nad zatoką. Rynek miasta malowniczo komponuje się z basenem portowym wzdłuż którego położone są liczne i pełne gwaru restauracje i tawerny.

Z ciekawych zabytków warto zobaczyć renesansową katedrą Św. Stefana z 16 wieku i klasztor franciszkanów z kolekcją cennych obrazów.

Pobyt w Hvarze nie byłby kompletny bez odwiedzenia wysoko położonej twierdzy Spanjol, zbudowanej przez Hiszpanów w XVI, skąd rozciąga się piękny widok na zatokę i miasto. Nagrodą za trud wejścia będzie również przyjemne zejście do portu przez ładny, egzotyczny park pełen opuncji i agaw. Nabrzeże w porcie jest zazwyczaj zajęte, kotwiczy się najczęściej w zatoce. Blisko wejścia do Hvaru leży malowniczą grupę wysp "Pakleni Otoci" z mariną ACI i kilkoma ładnymi kotwicowiskami. 

Vis

visWyspa jest znana z piękna przyrody, ładnych zatok, przejrzystej wody oraz piaszczystych i żwirowych plaże (Parja, Rogačić, Mala Svitnja, Vela Svitnja). Główną miejscowością jest Vis położona na tarasowych zboczach.

W mieście można zobaczyć ruiny starego miasta na południe od obecnego miasteczka, dwa nekropole z czasów antyku, ruiny rzymskiego teatru na półwyspie Prirova, renesansowy pałac Gariboldi, kościół parafialny z 1500 r. i kościół św. Cypriana z XVI w. Na wschodnim brzegu wyspy położone jest niewielkie miasteczko Komiža.

Obok wyspy leży niewielka wysepka Biševo, z atrakcyjną "Błękitną Grotą" (Modra Špilja). Promienie słoneczne przechodzą podwodnym korytarzem oświetlając wodę jaskini intensywna, błękitno-srebrną barwą. Kąpiel w grocie sprawia niesamowite wrażenie. Najpiękniejsze efekty świetlne można spotkać przed południem.  Wpływamy do groty oczywiście bez silnika. Kotwiczenie przed grotą jest trudne ze względu na głębokość wody. Stanąć można w pobliskiej zatoce Mezuporate. 

 

Dalmacja Południowa

Południowa Dalmacja z swoim centrum - Dubrownikiem jest regionem o bogatej dziedzictwie kulturowym i śródziemnomorskiej roślinności. Przed Dubrownikiem leżą Wyspy Elafickie porośnięte palmami i subtropikalna wyspa Lokrum. Dalmacja Południowa to również zabytkowa Korćula, zielona wyspa Mljet będąca parkiem narodowym oraz wyspa Lastowo z archipelagiem 46 wysp.

Korćula

korculaKorćula jest bardzo przyjemna wyspą, zieloną i górzystą z najwyższymi wzniesieniami przekraczającymi 500 m, a jej cechą charakterystyczną są lasy piniowe, stąd też w przeszłości nosiła ona nazwę Korkyra Malaina (Czarna Korćula).


Wyspa posiada łagodny klimat i można spotkać ładne plaże, zabytkowe, urokliwe miasteczka z których najładniejszym jest Korćula - historyczne centrum wyspy. Już z daleka rysują się półkuliste baszty obronne miasta z 15 wieku prowadzące do mariny. W mieście warto jest zajrzeć do położonego na wzgórzu placu Św. Marka, przy którym znajduje się najcenniejszy zabytek miasta gotycko-renesansowa katedra Św. Marka z białą dzwonnicą z koronkową loggią i kilka innych zabytkowych kościołów.

Miasteczko znane jako również jako miejsce narodzin znanego podróżnika Marko Polo i z powodu swoich malowniczych ryneczków i średniowiecznej atmosfery czasem nazywane jest "małym Dubrownikiem".
Marina ACI na 160 miejsc jest generalnie dość ciasna szczególnie dla jachtów powyżej długości 40 stóp. Aby znaleźć w niej miejsce trzeba dość wcześnie do niej przybyć.

Drugą najbardziej znaną miejscowością na wyspie jest Vela Luka. Obfitująca w hotele i pensjonaty, znana dzięki m.in. pobliskim źródłom wód leczniczych jest licznie odwiedzana przez turystów. Vela Luka znajduje się w głębi zatoki na zachodnim brzegu wyspy, postój przy miejskim nabrzeżu jest dobrze chroniony przed wiatrem ze wszystkich kierunków. Spokojny postój znajdziemy także w marinie Lina – Lumbarda.

 

Lastovo

lastovoArchipelag Lastovski liczy 46 niewielkich wysp i malutkich, skalistych wysepek wynurzających się z morza, a wody wokół nich znane są jako najbogatsze w ryby region Adriatyku.

Nazwa mariny Solitudo "samotność" w zatoce Velji Lago, dobrze dodaje charakter tej położonej na uboczu pięknej, zielonej wyspy. Z wysepek archipelagu warto odwiedzić Lastovnjaci, Mrčara i Sušac a także zatokę Skrivena Luka w Lastowie oraz Zaklopatica, gdzie znajdują się dwie gospody.

Orebić

orebicOrebić leży vis-a-vis Korćuli na półwyspie Pelješac, znanego z uprawy winorośli i win.

Okolica Orebića jest podobnie jak i cały Pelješac porośnięta gęstymi iglastymi lasami i typową roślinnością śródziemnomorską. Orebić posiada wielką piaszczystą plażę w zatoce Trstenica, a preferujący samotność mogą skorzystać z wielu okolicznych z małymi plażami żwirowymi.

Miasteczko znane jest z morskich tradycji, zainteresowanych historią żeglugi polecamy wizytę w Muzeum Morskim. Z zabytków warto obejrzeć gotycko - renesansowy klasztor franciszkański ze zbiorami dzieł sztuk, oddalony o 2 km od Orebića, miejski barokowy kościół ze starochrześcijańskim marmurowym reliefem, kamienne twierdze na wzgórzach Vižanjica i Gruda oraz ruiny rzymskich osiedli.

Mljet

mljetWyspa Mljet, około 15M m na północny zachód od Dubrownika, ma powierzchnię około 100 km kw. Z tej powierzchni 90 procent zajmują lasy. Zachodnią część wyspy zajmuje park narodowy, w celu ochrony sosny Aleppo, lasów dębowych i dwóch słonych jezior, powstałych około 10000 lat temu.

Interesujące miejsca do odwiedzenia na wyspie to Okuklje, piękna zatoką otoczoną górami na NE wybrzeżu, port Pomena, skąd można zrobić wycieczkę do parku oraz  Luka Polace, ze wszystkich stron chroniona zatoka otoczona zielonymi górami. Luka Polace, jako bezpieczne miejsce, często jest zajęte przez wiele jachtów.

 

Dubrownik

dubrownikMiasto, zwane powszechnie "Perłą Adriatyku", zostało założone w VII w .n.e. Przez długi czas było niezależną jednostką i do czasów napoleońskich funkcjonowało jako Republika Dubrownika.

Muzea i festiwale, wieże kościołów, baszty, fontanny i wąskie uliczki czynią z czynią z Dubrownika niezwykłe miasto. Starówka jest otoczona murami obronnymi o długości 1940 m i szerokości 6 m. Jest to najlepiej zachowany system fortyfikacji w Europie.

Najwspanialsze zabytki miasta to kościół i klasztor franciszkanów, pałac Sponza, kościół Św. Błażeja, barokowa katedra, klasztor jezuitów, Pałac Rektorów i wiele innych.

Miasto jest wpisane do rejestru światowego dziedzictwa zabytkowego UNESCO. Jeżeli ktoś będzie miał niedosyt widoków po przejściu murami proponujemy wycieczkę na wzgórze Srd z z niezapomnianą panoramą. Wieczorem, po całodziennym zwiedzaniu polecamy odpoczynek w jednej z licznych restauracji i kawiarni.

Jak przystało na Dubrownik piękna jest też jego marina "Miho Pracat" (425 miejsc ) z basenem w pobliżu miejscowości Komolac, do której to mariny wpływa się rzeką Dubrovačka. Przy podejściu należy kierować się na most u ujścia rzeki.

Wyspy Elafiti

Na północny zachód od Dubrownika znajduje się archpelag trzynastu wysp Elafiti: Šipan, Lopud, Kolocep, Jakljan, Daksa, St Andrew, Ruda, Mišnjaka, Kosmec, Golec, Crkvine, Tajan i Olipa. Najciekawszą wydaje się być wyspa Lopud z piękną, prawie okrągła zatoką Sunj, często odwiedzana przez jachty. Warto też zajrzeć na wyspę Sipan do ładnej zatoki Sudurad.

Trasy rejsów

1) Zadar lub Sukosan
Sobota, Zadar –Ugljan – Božava/Dugi Otok
Niedziela, Božava – Telaščica,
Poniedziałek, Telaščica– Piškera/Kornati,
Wtorek, Piškera – Zlarin,
Środa, Zlarin – Skradin,
Czwartek, Skradin – Vrgada
Piątek, Vrgada - Zadar
Sobota, wyokrętowanie.

2) Zadar lub Sukosan
Sobota, zaokrętowanie,
Niedziela, Zadar – Vrgada/wyspa lub Kornaty i postój w Smokvica,
Poniedziałek, Smokvica – Zlarin,
Wtorek, Zlarin – Primosten,
Środa, Primosten – Vodice,
Czwartek, Vodice - Žut
Piątek, Žut - Zadar
Sobota, wyokrętowanie

3) Zadar lub Sukosan
Sobota, Sukošan – Ždrelac – Iž,
Niedziela, Iž–Dugi Otok, Veli Rat,
Poniedziałek, Veli Rat–Molat–Silba–Olib,
Wtorek, Silba–Sestrunj–Sali,
Środa, Sali–Telaščica–Piškera/ Kornati,
Czwartek, Piškera – Landin/Pasman
Piątek, Landin - Sukosan
Sobota, wyokrętowanie

4) Zadar lub Sukosan
Sobota, Sukošan – Sutomiščica
Niedziela, Sutomiščica– Molat,
Poniedziałek, Molat – Ilovik,
Wtorek, Ilovik – Veli Lošinj,
Środa, Veli Lošinj – Rab,
Czwartek, Rab - Olib
Piątek, Olib – Sukošan
Sobota, wyokrętowanie.

1) Biograd
Sobota, zaokrętowanie, Biograd na moru–Kaprije,
Niedziela, Kaprije–Biševo,
Poniedziałek, Biševo–Vis, Komiža–Vis, Rukavac,
Wtorek, Vis, Rukavac–Pakleni otoci–Hvar–Šolta, Maslinica,
Środa, Maslinica–Drvenik–Primošten,
Czwartek, Primošten–Skradin.
Piątek, Skradin–Tijat–Žminjak-Biograd
Sobota, wyokrętowanie.

1) Agana
Sobota, zaokrętowanie,
Niedziela, Agana – Drvenik M – Maslinica/Solta
Poniedziałek, Maslinica - Vis
Wtorek, Vis – Komiža,
Środa, Komiža – Blue Cave/Bisevo – Plamizana/Sv. Klement,
Czwartek, Plamizana – Milna/Brač.
Piątek, Milna - Agana
Sobota, wyokrętowanie

1) Trogir
Sobota, zaokrętowanie, Trogir – Milna/Brac,
Niedziela, Milna - Hvar ,
Poniedziałek, Hvar  -  Korcula,
Wtorek, Korcula – Pomena/Mljet,
Środa, Pomena – Zaklopatica/Lastovo,
Czwartek, Zaklopatica - Vela Luka/Korcula,
Piątek, Vela Luka - Trogir  
Sobota, wyokrętowanie.

2) Trogir
Sobota, zaokrętowanie, Trogir – Drvenik Veli,
Niedziela, Drvenik Veli - Primosten,
Poniedziałek, Primosten - Skradin,
Wtorek, Skradin - Vodice,
Środa, Vodice – Piskera/Kornaty,
Czwartek, Piskera - Rogoznica,
Piątek, Rogoznica – Trogir,
Sobota, wyokrętowanie.

3) Trogir
Sobota, zaokrętowanie,
Niedziela, Trogir - Hvar
Poniedziałek, Hvar – Korcula,
Wtorek, Korcula – Pomena/Mljet,
Środa, Pomena - Sobra /Mljet,
Czwartek, Sobra – Dubrovnik,
Piątek Dubrovnik – Cavtat,
Sobota, Cavtat – Sipan,
Niedziela, Šipan – Polace/Mljet
Poniedziałek, Polace – Zaklopatica/Lastovo,
Wtorek, Zaklopatica - Vela Luka/ Korcula,
Środa, Vela Luka – Vis,  
Czwartek, Vis – Komiza,
Piątek, Komiza – Trogir.
Sobota, wyokrętowanie

1) Kaštela lub Split
Sobota, zaokrętowanie, Kaštela - Milna (Lučice)
Niedziela, Milna (Lučice) - Stari Grad
Poniedziałek, Stari Grad - Hvar (Palmižana)
Wtorek, Hvar - Šćedro - Vela Luka
Środa, Vela Luka - Vis
Czwartek, Vis - Šolta (Maslinica)
Piątek, Šolta (Maslinica) - Kaštela
Sobota, wyokrętowanie

2) Kaštela lub Split
Sobota, zaokrętowanie, Kaštela – Vis
Niedziela, Vis  - Vela Luka
Poniedziałek, Vela Luka - Lastovo (Zaklopatica)
Wtorek, Lastovo - Korčula
Środa, Korčula - Hvar
Czwartek, Hvar - Milna (Lučice)
Piątek, Milna (Lučice) - Kaštela
Sobota, wyokrętowanie

3) Kaštela lub Split
Sobota, zaokrętowanie, Kaštela  - Primošten
Niedziela, Primošten - Skradin
Poniedziałek, Skradin - Murter
Wtorek, Murter - Kornati (Piškera)
Środa, Kornati - Kaprije
Czwartek, Kaprije - Maslinica (Šolta)
Piątek, Maslinica (Šolta) - Kaštela
Sobota, wyokrętowanie

4) Kaštela lub Split
Sobota, zaokrętowanie, Kaštela–Lučice
Niedziela, Lučice/Hvar, Stari Grad/Ščedro
Poniedziałek, Ščedro–Proizd–Vela Luka/Korčula
Wtorek, Korčula, Lumbarda/Mljet, Pomena,
Środa, Mljet, Pomena–Lastovnjaci–Lastovo, Zaklopatica,
Czwartek, Lastovo–Vis, Mala Travna.
Piątek, Mala Travna–Komiža–Biševo–Šolta- Kastela
Sobota, wyokrętowanie

5) Kaštela lub Split
Sobota, zaokrętowanie,
Niedziela, Kaštela - Vis
Poniedziałek, Vis - Vela Luka
Wtorek, Vela Luka - Lastovo (Zaklopatica)
Środa, Lastovo (Zaklopatica) - Korčula
Czwartek, Korčula - Mljet (Polače)
Piątek, Mljet (Polače) - Kobaš (Pelješac)
Sobota, Kobaš - Šipan
Niedziela, Šipan - Dubrovnik
Poniedziałek, Dubrovnik - Mljet (Sobra)
Wtorek, Mljet (Sobra) - Lumbarda (Korčula)
Środa, Lumbarda - Hvar
Czwartek, Hvar - Stari Grad
Piątek, Stari Grad - Kaštela
Sobota, wyokrętowanie

1) Dubrovnik
Sobota, zaokrętowanie, Dubrovnik - Šipan
Niedziela, Šipan - Mljet (Polače)
Poniedziałek, Mljet (Polače) - Lastovo (Zaklopatica)
Wtorek, Lastovo (Zaklopatica) - Korčula
Środa, Korčula - Mljet (Sobra)
Czwartek, Mljet (Sobra) - Kobaš (Pelješac)
Piątek, Kobaš (Pelješac) - Dubrovnik
Sobota, wyokrętowanie

Klimat
Miesiące III IV V VI VII VII IX X XI
Temperatura w południe 15 18 22 26 29 29 26 21 17
Temperatura w nocy 8 11 15 19 21 21 18 15 11
Ilość godzin słonecznych 6 8 9 11 12 11 9 7 4
Temperatura wody 12 14 17 21 23 23 22 20 18

Użyteczne informacje

www.hnb.hr - Chorwacki bank Narodowy (kursy walut)
www.hak.hr - Chorwacki auto klub, informacje o podatkach drogowych i opłatach mostów, o cenach benzyny, spis stacji
http://www.carina.hr/ - Przepisy celne, w tym dotyczące wwozu jachtów
www.geo-gauss.hr/id18.htm - Plany chorwackich miast i regionów
http://meteo.hr/index_en.php - Chorwacki serwis pogodowy w języku angielskim
http://www.wunderground.com/global/stations/14431.html - Prognoza pogody dla Chorwacji po polsku
http://www.telascica.hr/ - Park przyrody Telasćica
http://www.kornati.hr/ - Park Narodowy Kornaty
http://www.npkrka.hr/ - Park Narodowy Krka
http://www.np-mljet.hr/ - Park Narodowy Mljet