szkocja highlands mapa 

highlandsjachtPowyżej wyspy Mull zaczynają się już Higlands. Zwiastuje je przylądek Ardnamurchan z latarnią o tej samej nazwie, zalesiony, z mnóstwem szlaków spacerowych wzdłuż brzegu i pośród lasów.

Wyspy Rum, Eigg, Muck i Canna
Płynąc na północ spotkamy cztery wyspy zwane małymi, Rum, Eigg, Muck i Canna.Największa z nich górzysta Rum jest parkiem przyrodniczym i na jej zwiedzanie potrzebne jest specjalne pozwolenie. Wokół wysp można spotkać foki, delfiny i wydry.

Wyspa Skye

Parę mil wyżej leży Skye, jedna z największych i najbardziej znanych szkockich wysp, sławna z górskiej scenerii. Ale nie tylko. Obok zwolenników górskich widoków przybywają tu żeglarze, cykliści i zwykli spacerowicze żądni widoków. Podobno prawdziwi romantycy w Anglii pakują swój worek i przybywają na Skye i chyba nie bez przyczyny. Na wyspie dominują szczyty Cuilins, duże wyzwanie dla wspinaczy ale są tu również łatwiej dostępne i widowiskowe zjawiska natury, leżące po wschodniej stronie; fantastyczne formacje skalne Quiraing, górujący w odosobnieniu Old Man of Storr czy wodospady Falls of Glomach. Głęboko wcięte lochy wokół wyspy z górującymi wokół szczytami oferują niezapomniane postoje.

highlandslochPławy postojowe są m. in. na półwyspie Waternish w Stein, w Loch Dunvegan przy Dunvegan Castle, w Loch Harpert przy możliwej do odwiedzenia Tallisker Distillery. Dunvegan Castle, imponująca siedziba klanu McLeod od ponad 700 lat jest najstarszym zamieszkałym zamkiem w Wlk. Brytanii. Położony na tle gór jest stałym tematem do pocztówek.

Stolicą wyspy jest pełne życia Portree z kolorową, atrakcyjną przystanią. Jako ciekawostkę można dodać, że naprzeciwko Kyleakin na stałym lądzie w miejscowości Plockton rosną palmy a z Kyleakin można wypłynąć w morskie głębiny przeszkloną łodzią podwodną o nazwie Seaprobe Atlantis. Na wyspie ma miejsce wiele imprez, festiwale, imprezy muzyczne etc.

highlandszatokaWybrzeze Wester Ross

Na wysokości Skye i powyżej aż do Loch Inver leży wybrzeże Wester Ross, jedna z najbardziej widowiskowych części szkockiego wybrzeża.Niedaleko Kyle of Lochalsh położony jest uroczy Lochcarron z osłoniętym kotwicowiskiem w Slumbay i pławami dla gości vis-a-v i s Locharron Hotel. W Applecross znajduje się nowy pirs natomiast w Loch Shieldag, natomiast w odnodze Loch Torridon znajdziesz osłonięte kotwicowisko niedaleko górskiej wioski.

W popularnym Gairloch są dwa kotwicowiska, Badachro i Shieldaig, to pierwsze cieszy się dużą popularnością dzięki miejscowej gospodzie znanej z dobrej kuchni.Powyżej za białą wieżą latarni w Rua Reidh leży bardzo widokowy Loch Ewe biegnący prawie z północy na południe odmiennie niż większość lochów i dobrze chroniący od zachodnich wiatrów. W czasie wojny gromadziły się tu konwoje przed wyruszeniem przez Atlantyk do Murmańska.

W Poolewe dużą atrakcją jest słynny Inverewe Garden, marzenie Osggood Mackenzie który stworzył na 50 akrach powierzchni Mekkę dla miłośników kwiatów. Jest to jeden z najbardziej egzotycznych ogrodów w Europie. Na północ znajduje się Ullapool, “prawdziwe” miasto na tej części wybrzeża, duży port rybacki, terminal promowy i popularny kurort. Jest tu supermarket i spory urodzaj restauracji barów.

Hebrydy Zewnętrzne

Wzdłuż północno - zachodniego wybrzeża leżą graniczące z Atlantykiem Hebrydy Zewnętrzne, grupa wysp o długości 130 Mm z których każda ma do opowiedzenia swoją historię. Wyspy były zamieszkane przez 6000 lat i tak znane miejsca jak Callanish przypominają nam o ich przeszłości. Od IX wieku aż do roku 1280 na wyspach rządzili Wikingowie a wpływy skandynawskie są widoczne szczególnie w nazwach miejsc. Wyspy mają swój odrębny charakter. Ludność mówi językiem gaelic, posiada głęboką wiarę i w niedzielę zamiera tu życie publiczne. Po zachodniej stronie wysp ciągną się długie piaszczyste plaże, wschodnia część jest skalista, poprzecinana głębokimi lochami.

highlands callanishNajwiększa wyspa Lewis jest płaska, obfituje w lądowe lochy a jej w większości skaliste wybrzeże przerywane jest miejscami plażami.Stolicą Hebryd Zewnętrznych jest położone na Lewis Stornoway - 8000 mieszkańców – największe miasto na wyspach. W Stornoway jest ładna przystań, widowiskowy zamek i można stąd urządzić wycieczkę autobusową do Callanish. Powyżej Stornoway w okolicy Back i Gress znajduje się piękna plaża. Opływając Lewis warto jest zajrzeć do widowiskowego lochu znajdującego się przy miejscowości Lemreway.

Przeciwieństwem Lewis jest Harris, ojczyzna tweedu, górzysta wyspa z najwyższym szczytem An Clisham 799 m. Można zatrzymać się w stolicy Harris, Tarbert lub byłej stolicy Rodel aby przyjrzeć się procesowi wyrobu oryginalnego tweedu i urządzić krótką wycieczkę po okolicy.

highlandsplazaWyspy North Uist i South Uist oraz Banbecula to miejsca ostrych kontrastów. W zachodniej części brąz i purpura wrzosowisk sąsiadują z zielonymi łąkami na tle piaszczystych plaż natomiast po wschodniej stronie dominują pofałdowane wzgórza i niezliczone lochy pełne pstrągów.

Widowiskowym lochem jest Lochmaddy na North Uist. Pławy postojowe znajdują się ponadto w Bays Loch, Kallin, Loch Carnan i Lochboisdale.Jeśli małe jest piękne odnosi się to z pewnością do wyspy Barra gdzie rośnie ponad 1000 gatunków dzikich kwiatów. Samoloty lądują tu podczas odpływu wprost na plaży.W widokowej zatoce Castlebay znajduje się częściowo odrestaurowany zamek Kisimul Castle, siedziba klanu MacNeil.