Baleary tworzą cztery wyspy, Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Są bardzo atrakcyjne dzięki swojej różnorodności, w bliskim sąsiedztwie położone są wysokie góry, idylliczne zatoki i piękne plaże, pełne życia mariny i widokowe wybrzeże. Na wyspach znajduje się ponad 100 pięknych, piaszczystych plaż, dużych i pełnych gwaru i tych samotnych, tylko dla nas. Na Balearach spotkamy panujący w tym kraju pogodny styl życia, gościnność i otwartość Hiszpanów. Ten klimat szybko się nam udziela, żeglując w tym akwenie nie warto się nigdzie śpieszyć.
Na wyspach można spotkać dużo imprez muzycznych i warto zapytać w marinie, gdzie dzieje się aktualnie coś ciekawego. Trafić można na zabawy ludową, pokaz rumby czy samby latynoskich zespołów, koncert habaneras - nostalgicznych pieśni hiszpańskich czy pokaz katalońskich tańców i pieśni. Baleary oferują bogactwo zatok i kotwicowisk, wszystkie są opisane w locji, w przewodniku podane są informacje o miejscach, które nam się szczególnie podobają.
Majorka
Największa z wysp Balearów, słoneczna Majorka charakteryzuje się bogactwem form krajobrazowych. Na północnym wybrzeżu dominuje imponujące klifowe wybrzeże, wokół zabytkowej Palmy rozciągają się szerokie, złote plaże, na wschodnim wybrzeżu spotkamy urokliwe zatoczki, jaskinie i gościnne miasteczka a wewnątrz wyspy klasztory na szczytach wzgórz i malownicze miasteczko Valdemossa, znane z pobytu Chopina.
Majorka- Wybrzeże północne
Największa z wysp, Majorka charakteryzuje się bogactwem form krajobrazowych. Wzdłuż jej północno-zachodnich brzegów ciągnie się imponujący, wysoki i skalisty masyw górski Serra de Tramuntana (z najwyższym szczytem Puig Major 1445 m), ze spadającymi wprost do morza pionowymi klifami. Jedynym portem w tej części wyspy jest Port de Soller, położony w obszernej zatoce. Jedynym portem w tej części wyspy jest Port de Soller, położony w obszernej i bezpiecznej zatoce. Oprócz mariny postój można znaleźć na dużym kowicowisku.
Trzy kilometry od portu znajduje się urokliwe miasteczko Soler z wąskimi i stromymi, ciasno zabudowanymi uliczkami. Na wschód od Soller dobre miejsca do kotwiczenia to Sa Calobra, z imponującymi klifami i ciekawymi miejscami do zwiedzania na pontonie oraz Cala Tuent z przeźroczystą wodą, rzadko odwiedzana przez turystów, otoczona górami i sosnami. Na zachód od Soller spotkamy La Foradada, jedno z najprzyjemniejszych kotwicowisk, szczególnie o zachodzie słońca, widok na Serra de Tramontana jest stąd imponujący. U podstawy przylądka Formentor inne ładne kotwicowisko to Cala de San Vincente.
Majorka - Wybrzeże zachodnie
Zachodnia Majorka, od wyspy Dragonera do przylądka Cap de Cala Figuera to odcinek pełen głębokich, zielonych zatok, wartych spenetrowania. Bardzo przyjemne jest Puerto de Andraitx, komfortowa i elegancka marina, z dużym, osłoniętym kotwicowiskiem i dobrymi tawernami. Urokliwe kotwicowiska są w Ensenada de Refaubetx, z piaszczystym dnem obok klifu, z dobrym miejscem do kąpieli w formacjach skalanych oraz w Calo de Monjo – ładnym kotwicowisku na dzienny postój i w Raco de sa Fregata - odosobnionym miejscu u podstawy klifu z krążącymi nad głową mewami. Postój znajdziemy w marinie Puerto de Santa Ponsa niewielkim porcik bez zgiełku oraz w Puerto Adriano.
Za przylądkiem Cap de Cala Figuera roztacza się rozległa zatoka Bahia de Palma, w głębi której znajduje się stolica regionu, Palma.
Już z daleka widoczna jest wspaniała, gotycka katedra, dorównująca wielkim katedrom na kontynencie. W porcie znajdują się duże mariny: Real Club Nautico, Club de Mar oraz Public Port wzdłuż nabrzeża Paseo. W mieście warto jest zwiedzić oprócz katedry nie tylko inne zabytki, ale pospacerować po ocienionych palmami ulicach i zajrzeć do sklepów z perłami, z których słynie Majorka. Palma jest również dobrym punktem wypadowym do Soler, Valldemossa, Deia oraz Sa Calobra. Przejazd do tych miejscowości przez góry, krętymi drogami jest niezapomnianym przeżyciem. Niedaleko Palmy znajdują się również dwa akwaparki.
Majorka - Wybrzeże południowe
Na południe od przylądka Cap de ses Salines, znajduje się bardzo interesujący archipelag wysp Cabrera. Czesto można tu podziwiać żółwie i delfiny oraz kolorowe korale w krystalicznie czystej wodzie. Archipelag jest parkiem narodowym i na postój w Puerto de Cabrera w kształcie krateru należy otrzymać wcześniej pozwolenie w Palmie. Na wschód od Cap de ses Salines spektakularnym miejscem jest Cala Pi - wąska i głęboka zatoka z plażą na końcu, na postoju potrzebna jest cuma brzegowa i kotwicą dziobowa. Równie urocze jest Es Caragol - praktyczne i piękne kotwicowisko, z płytką wodą i plażą.
Na wschód za przylądkiem Pt de Las Salinas, znajduje się cała seria zatok: Cala Santany, Cala Figuera, Cala Mijana, Cala Murada z kotwicowiskami otoczonymi sosnami na wzgórzach oraz mariny w Porto Petro, Cala d’Or i Porto Colom.
W Porto Petro znajduje się przyjemny, naturalny port, niewiele miejsc jest w marinie, ale u wejścia do niej położone są dwa osłonięte kotwicowiska. Jednym z najbardziej atrakcyjnych kotwicowisk jest Porto Colom. Marina jest niewielka, za to w zatoce jest dużo miejsc postojowych z pławami, a zachód słońca nad górami jest stąd niezapomniany.
W kolejnej marinie Porto Cristo znajdują się słynne, duże jaskinie Cuevas del Drach, z jednym z największych podwodnych jezior na świecie. Cumować można w marinie klubowej po lewo od wejścia lub w porcie miejskim na prawo. Płynąc dalej na płn. wschód za za dużą zatoką Bahia de Arta spotkamy zatoczkę Cala de Canamel i marinę Cala Ratjada, z postojem long side wzdłuż falochronu.
Majorka - Wybrzeże wschodnie
Wschodnia cześć wyspy posiada dwie obszerne zatoki Badia d’Alcudia i Bahía de Pollensa. W pierwszej z nich leży Cova es Vellsmarina, jedno z bardziej przyjemnych miejsc na wyspach, widowiskowa zatoczka pośród wysokich klifów z piaszczystym dnem przy plaży i krystaliczną wodą. Z kolei w Alcudiamar znajduje się duża i wygodna marina, pięknie położona wśród palm. Bardzo urokliwym miasteczkiem jest Puerto Pollensa z dobrymi tawernami i restauracjami położone w bardzo atrakcyjnej zatoce z dużym wyborem kotwicowisk. Z Puerto Pollensa warto również przejechać się autobusem do miasta Pollenca i zrobić wejście drogą krzyżową ozdobioną cyprysami po kamiennych schodach do kaplicy Oratori, skąd rozciąga się przepiękny widok na miasto i wybrzeże.
Również godna polecenia jest wycieczka na półwysep Formentor i spacer wśród kojąco i intensywnie pachnących drzew.
Znakomitym kotwicowiskiem jest zatoka Formentor z wiekowymi sosnami przy plaży i z pięknymi widokami zatoki Bahía de Pollensa. W Formentor stoi się na pławach dla ochrony dna. Mała zatoczka Coll Baix poniżej wejścia do zatoki Bahía de Pollensa, prawie niedostępna z lądu otoczona wysokimi klifami, ze żwirową plażą powinna znajdować na broszurach promujących uroki Majorki.
Minorka
Minorka - Wybrzeże zachodnie
Minorka, druga co do wielkości wyspą Balearów, jest płaska i łagodnie pofałdowana z najwyższym wzniesieniem Monto Toro 357 m. Jej północna cześć zwana “tramontana” jest bardziej górzysta i niedostępna, południowa natomiast, zwana “migjorn” tworzy płaskowyż kończący się klifowymi brzegami.
Wyspa ma dużo pozostałości prehistorycznych po kulturze talayockiej sprzed czterech tysiącleci. Są to talayoty, taule, oraz navetas, można je znaleźć na obrzeżach Mao, Ciutadella i w innych miejscowościach.
W położonej w zachodniej części wyspy Ciutadelli z widowiskowym, naturalnym portem, najciekawsza część miasta skupia się wokół głównego placu, Placa d’es Born.
Stare pałace, barokowe i gotyckie kościoły utrzymane w hiszpańskim stylu, zachowując atmosferę sprzed wieków zapraszają na krótki i nostalgiczny spacer w głąb czasu. Postój w Ciutadella można znaleźć w głębi wąskiej zatoki przy nabrzeżu pełnym tawern i restauracji lub wcześniej i dużo spokojniej, longside z prawej strony wejścia.
Minorka - Wybrzeże południowe
W południowej części wyspy, zaraz za miejscowością Tamarinda zaczyna się cała seria przepięknych zatoczek, Platja de son Saura, Cala Turqeta, Cala Macarella, Cala Santa Galdana, Cala Mitjana otoczonych sosnami, z wieloma odcieniami niebieskiej i zielonej wody. Do każdej z nich przyjemnie jest wpłynąć choćby na chwilę i na krótkim postoju popływać, ponurkować lub “posmażyć” się na czystej, białej plaży. Warto wybrać też którąś z nich zatrzymując się na dłużej i do woli kontemplować urodę kotwicowiska, poddając się swobodnemu, niespiesznemu, rytmowi żeglugi. Na wschód, w przesmyku pomiędzy wysepką Isla del Aira, a Minorką znajduje się spłycenie z piękną, niebieską wodą warte kilkugodzinnego postoju.
Minorka - Wybrzeże wschodnie i północne
Po wschodniej stronie Minorki znajduje się Mahon (Mao), jeden z najlepszych naturalnych portów Morza Śródziemnego. Jachty cumują w marinie d’Hivernada w samym końcu zatoki a przy braku miejsca w marinie miejsca na postój trzeba szukać przy wcześniej mijanych pomostach. Z centrum miasta rozciąga się imponujący widok na port i zatokę.
W architekturze miasta widać wyraźne ślady długiego panowania Anglików. Główny “deptak” pełen jest sklepów z wyrobami rękodzieła, szczególnie biżuterii i wyrobów ze skóry z których słynie Minorka. Nie można zapomnieć też o nabyciu trunku z którego miasto jest powszechnie znane, ginu o specyficznym, lokalnym smaku, który podobno ma błogosławione działanie na nerki.
Płynąc dalej na zachód mijamy pola uprawne osłonięte wielkimi ścianami drzew oraz liczne zatoki otoczone wapiennymi klifami porośnięte lasem.
W północno-wschodniej części wyspy znajduje się duża i widowiskowa zatoka Bahia de Fornells z małą mariną. Jest to znakomite miejsce na postój na kotwicy w samej zatoce oraz w jej licznych, mniejszych “calas”.
Płynąc na zachód za przylądkiem Favaritx możemy podziwiać wybrzeże coraz bardziej surowe, skaliste oraz głębokie zatoki o fiordowym charakterze. Jedną z nich jest Puerto de Addaya z widowiskowym kanałem prowadzący do kotwicowiska z małą mariną. Wejście jest ciasne, ale dobrze oznakowane. Innym atrakcyjnym miejscem jest Cala Pregonda, znana i popularna zatoka z otaczającymi ją wysepkami, na zachód od półwyspu Caballeria oraz położona w pobliżu przylądka Cabo Gros zatoka Cala Fontanellas o surowej scenerii.
Ibiza
Ibiza- Wybrzeże południowe
Stolica wyspy Ibiza, ma dwie wyraźnie różniące się dzielnice. Wyższa część miasta, Dalt Vila ma dobrze zachowane fortyfikacje z okresu Renesansu a z ich murów rozciąga się naprawdę piękny widok na miasto i port. Warto jest również zwiedzić gotycką katedrę i zamek i zapuścić się w gąszcz stale gwarnych uliczek pełnych sklepów z najnowszą modą i restauracji w dzielnicy przylegającą do portu. One to wraz barami i klubami, gdzie nocną porą toczy się bujne życie przyniosły wyspie światową sławę.
W mieście są trzy mariny: najbardziej elegancka jest Marina Botafoch natomiast największe szanse na wolne miejsce w sezonie jest w Deportivo Nueva, Dojazd do centrum miasta z obu marin oferują taksówki wodne.
Gdyby nie było miejsc w dwóch pierwszych marinach trzeba próbować w Club Nautico, jest taniej i blisko do miasta, bez potrzeby jazdy promem. Minusem jest jednak postój na zewnątrz mola, często wchodzi tu rozkołys. Ibiza jednak to nie tylko miejsce zabawy. Wystarczy kilkanaście mil, aby zostawiając za sobą gwar i zgiełk zaleźć się w zupełnie innym świecie, bowiem wyspa posiada liczne zatoki pełne pięknych plaż o przeźroczystej wodzie, gdzie białość piasku kontrastuje z zielonością sosen.
Na południe za Platja de ses Salines pomiędzy Punta Rama i Cabo Falcó znajdują się są piękne kotwicowiska, obok klifu, z przeźroczystą wodą, jest tu również dobre miejsce do nurkowania. Kolejna ciekawa zatoka to Cala Jondal z sympatyczną plażą, a następnie znakomite kotwicowisko Puerto de Porroig. Kiedyś szukały tu schronienia łodzie rybackie, dziś kołyszą się jachty w otoczeniu pięknych rezydencji na wzgórzu.
W odległości przejażdżki pontonem bar Es Torrent proponuje znakomite krewetki. Inna jest natomiast Cala Llentrisca, niewielka, nieomal dziewicza zatoczka z małą plażą. Dalej na zachód duże wrażenie sprawia wyspa Es Vedra o wulkanicznym wyglądzie o wysokości 400 m oraz mniejsza Es Vendrell. Zatoki pomiędzy Cabo Jueu i Cabo Blanco, z piaszczystym dnem i czystą wodą, oferują znakomite miejsce do podziwiania widoku na Es Vedra i wspaniałego zachodu słońca. Powyżej w Cala Moli znajdziemy niewielką, ale ładną zatokę o dobrze trzymającym kotwicę dnie. Na zachodnim wybrzeżu jedynym portem jest San Antonio, można zacumować w klubie jachtowym lub stanąć na dużym kotwicowisku. Na północ od San Antonio postój oferują sympatyczne i popularne Cala Grassio i Cala Salada.
Ibiza - Wybrzeże północne
Bezpiecznym miejscem na noc jest Puerto de san Miguel, za którą leży Cala de Benirras, bardzo ładna zatoka, mało zabudowana, z dobrą plażą otoczoną sosnami. Zatoka oferuje wspaniały zachód słońca, czasem mają tu miejsce fiesty przy muzyce perkusyjnej na plaży, w nocy panuje spokój. Dalej na północ znajduje się Cala Portixol, piękna zatoka otoczona klifami z ładnymi plażami, odpowiednia na dzienny postój. Na północ od wysepki Tagomago kotwiczy się w turkusowej wodzie, otoczona skałami, ładne kotwicowisko jest również na południe od wyspy z ciekawymi miejscami do nurkowania. Dobrym miejscem na nocny postój jest w Cala Mastella, na plaży bar serwuje specjalności Ibizy. Widowiskowym kotwicowiskiem jest Clot d´es Llamp, aczkolwiek nie chroni ono od północnych wiatrów. W odległości ok. 10 minut drogi od Ibizy leży ładna marina Santa Eulalia, gdzie szanse na wolne miejsce są bardzo duże.
Formentera/Espalmador
W odległości 11 Mm na południe od Ibizy leży Formentera. Niewielkim przesmykiem oddzielona jest od niej niezamieszkała wyspa Isla de Espalmador, znakomite i atrakcyjne miejsce na postój. Na północnym, wąskim półwyspie Formentery znajdują się znane plaże Playa de es Trucados i Illets, mające renomę jednych z najlepszych plaż Balearów. W pobliżu oferuje schronienie marina La Sabina, jedyny port na wyspie popularny w lecie i raczej pusty poza sezonem. Zachodni brzeg wyspy jest stromy, a na noc zakotwiczyć można w Cala Sahona, z przeźroczystą wodą i plażą, z pięknym zachodem słońca.
Na południowej stronie wyspy położona jest znana plaża Platje de Migjorn z turkusowoniebieską wodą. Tu na 6 km wybrzeża o zróżnicowanym krajobrazie wśród piaszczystych i skalistych plaż zawsze można odnaleźć miejsce tylko dla siebie do zakotwiczenia i plażowania. Na północno - wschodniej stronie wyspy dobrym miejsce na postój jest zatoka Platja des Pujols, z małą wysepką i plażami naprzeciw Es Pujols, największej rekreacyjnej miejscowości wyspy. Poniżej leży wielokilometrowa plaża Platje de Tramontana, również dobre miejsce do samotnego zakotwiczenia i plażowania.
Warunki żeglugi
W zachodniej części Majorki, na Ibizie i Formenterze dominuje w miesiącach letnich wiatr z E – SE o sile 2 –3 B, natomiast na wschodniej Majorce i Minorce przeważa N i NE o sile 3 – 4 B. Średnia temperatura w lecie wynosi 27°C a ilość słonecznych dni w roku około 300. Baleary są największym w Hiszpanii ośrodkiem żeglarstwa. Jest tu 60 marin, dobrze przygotowanych do przyjęcia żeglarzy. W marinach są stałe kotwice. Głębokości wokół wysp są duże, pływa się blisko brzegu i wchodzi wprost do marin. Przyjętym zwyczajem jest przed wejściem do mariny zapytać na kanale 09 o wolne miejsce.
Trasy
Zazwyczaj rejsy zaczynają się i kończą w Barcelonie lub Palmie. W tygodniowym rejsie z Barcelony można opłynąć Majorkę lub Minorkę, z Palmy natomiast Majorkę lub Ibizę, można również w relaksowej wersji zwiedzić południowo-wschodnią Majorkę.
Dwa tygodnie dają możliwość okrążenia Majorki i Minorki lub Majorki i Ibizy a także "zaliczenia" wszystkich wysp.