Jacht: Oceanis 40
trasa: Cyklady - Kythnos-Mykonos-Paros-Naxos-Kea
termin: 23.05 - 30.05.2015

 

Rejs udał się znakomicie!

Żeglowaliśmy pięć dni, średnio 54 mile dziennie, w sumie około 270 mil. Odwiedziliśmy: Kythnos-Mykonos-Paros-Naxos-Kea.

Pogoda doskonała, wiatry średnie, z wyjątkiem ostatniego dnia kiedy przez pół dnia wiało 25 - 37 w.
Łódka szybka, bardzo wygodna, z dużym zapasem wody. Cała załoga regularnie (może z wyjątkiem kapitana) prysznicowała się na łodzi ze względu na to, że się dało to zrobić bardzo wygodnie i chyba nie chciało nam się szukać miastowych sanitariatów. Parę elementów łodzi nosiło ślady intensywnego użytkowania przez takich jak my, ale wszystkie urządzenia niezbędne do poruszania się i nawigowania były sprawne i łatwe w obsłudze.
Łódka posiadała tratwę i epirb. Posiadała również sprawną elektrownię wiatrową. Ostatniego dnia przydał się również, bardzo łatwy w obsłudze, „one line reefing system” do grota i elektrycznie napędzany kabestan.

A Cyklady są zdecydowanie najpiękniejszym rejonem w jakim zdążyło mi się żeglować. Wiatr wieje dość regularnie i umiarkowanie umożliwiając pokonywanie dość znacznych odległości pomiędzy dużymi i ciekawymi wyspami. Po drodze spotkaliśmy delfiny, morskiego żółwia oraz podziwialiśmy fenomenalne krajobrazy. Do tego Grecy są przesympatyczni.

Ceny w restauracjach wyrównane. Za obiad dla sześciu osób najwyższy rachunek wyniósł 140E. Polecamy restaurację Lucullus na Naxos.

Obsługa Paralos była bardzo szybka i sprawna. Jedyny duży sklep w okolicy mariny Alimos, Carefour, zamykany jest w sobotę o 18:00, a w niedzielę sklep jest zamknięty. Żeby móc pożyczyć wózek sklepowy w celu podwiezienia zakupów do łódki trzeba zostawić w zastaw paszport lub skorzystać z taksówki. To rozwiązanie polecam, gdyż auta mogą poruszać się w marinie po pirsach.

Mam nadzieję, że następny mój rejs odbędzie się na Cykladach i najchętniej zaklepałbym łódkę już teraz. Niestety najprawdopodobniej rodzinne plany uniemożliwią rejsy w przyszłym roku, ale...

Dziękuję w imieniu załogi za sympatyczną i profesjonalną obsługę.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr