Skip to main content

Katamarany

Astrea 42

Kategoria: Katamarany
Producent: Fountaine Pajot [jednostki]
Dodany przez: azymut

Astrea 42 to elegancki, przestronny i pomysłowo zaprojektowany katamaran z wieloma udogodnieniami służącymi wygodzie i łatwej żegludze.
Podobnie jak na wielu katamaranach, stanowisko sternika znajduje się wysoko nad pokładem, jest przesuniętym w prawo i oferuje bardzo dobrą widoczność.

Sternik nie jest jednak samotnym wartownikiem, wokół niego na górnej platformie kwitnie życie.
Motyw interakcji jest kontynuowany w kokpicie, gdzie znajduje się duża kanapa wzdłuż pawęży ze schowanym w niej grillem po prawej, duża kanapa w kształcie litery L wokół stołu oraz dodatkowa kanapka po prawej burcie

Pod schodami prowadzącymi do stanowiska sternika znajduje się wbudowana lodówka, co eliminuje konieczność zaglądania do mesy i przy serwowaniu przysmaków z kambuza , kokpit jest oczywistą strefą imprezową.
Kabestany do obsługi żagli nie są w zasięgu ręki sternika. Aby je obsłużyć trzeba na chwilę zostawić koło sterowe i przespacerować się do przodu do kabestanów. Autopilot lub załogant będą pomocni w tej sytuacji. Plusem takiego rozwiązania jest, że zwoje lin nie plączą się w pobliżu koła sterowego.

Wózek grota jest tuż za sternikiem i łatwo może on ustalić optymalny kształt grota. Za wózkiem jest jeszcze miejsce na 4 panele słoneczne. Zdecydowanym plusem katamaranu jest nisko położony bom – łatwo go chować.
Platforma do pływania jest jedną z zalet Astrea - jest opuszana do całkowitego zanurzenia co pozwala na łatwe wejście pływaków i nurków.
W dobrych warunkach przejście między salonem a kokpitem jest płynne, dzięki całkowicie schowanym, przesuwnym drzwiom wykonanym z aluminium i szkła.

W salonie okna są duże i przestrzenne - światło podkreśla subtelne odcienie wnętrza. Stanowisko nawigatora jest zintegrowane z kanapą w kształcie litery L wokół stołu.
Pod żaglami katamaran ma dobrą prędkość i takąż manewrowość. Pod silnikiem płynie z prędkością ok 7 węzłów przy ekonomicznych obrotach.

Długość całkowita (m) 12.58
Ilość koi 12
Ilość kabin 6
Łazienki 2
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 65
Silnik (KM) 2x30
Szerokość (m) 7.20
Wyporność (kg) 11500
Zanurzenie (m) 1.25
Zbiornik paliwa (l) 470
Zbiornik wody (l) 2x350