Żaglowe

Sun Odyssey 519

Kategoria: Żaglowe
Producent: Jeanneau [jednostki]

Flagowy jacht Jeanneau, Sun Odyssey 519 robi wrażenie. Duży, elegancki, luksusowy i wygodny, szybki i dobrze zbudowany - z pewnością można go polubić.
519 to kolejne dzieło Phillipe Briand - długoletniego projektanta Jeanneau. Wrażenie przestrzeni tworzy wiele elementów – obszerny kokpit, szerokie półpokłady, duża wysokość nad głową w mesie czy szerokość mesy.
Pozytywne wrażenie wewnątrz tworzą białe powierzchnie, skórzana tapicerka, przytulność zabudowy w Alpi i łagodność otaczającego światła.

Dzięki dużej szerokości jachtu wszędzie jest dużo miejsca i komunikacja jest łatwa na całym jachcie. Wszyscy projektanci dążą do optymalizacji przestrzeni do sztauowania - zespół odpowiedzialny za 519 bardzo dobrze zrealizował swój cel.
Duży, rozkładany stół przesunięty w lewo wygodnie pomieści załogę. Po lewej znajduje się także duże stanowisko nawigatora, szczególnie odpowiednie dla żeglarzy starej daty, lubiących studiować mapy.

Kambuz także nie zawiedzie. Jak wszystko na jachcie, jest on przestronny i stylowy, zabudowany w kształcie litery T, z centralną sekcją "wyspową" zawierającą podwójne umywalki. Jest to świetne rozwiązanie do przygotowywania dużych posiłków: dwóch lub więcej kuków może jednocześnie działać w kambuzie.

Jacht może mieć rolowanego grota o łatwiejszej obsłudze lub z lazy jacks o tradycyjnym systemie refowania.

W żegludze na wiatr listwowany grot zachowuje lepszy kształt i różnica w prędkości jest wyraźnie zauważalna. Niezależnie od rodzaju grota kontrola żagli jest łatwa przy obu rozwiązaniach z kabestanami usytuowanym w pobliżu kół sterowych. Opcją jest zamontowanie systemu elektrycznego stawiania grota i foka z panelu sterującego przy kole sterowym.

Model 519 jest adresowany do żeglarzy o różnych poziomach umiejętności i aspiracji. Narzędziem w tej filozofii jest wprowadzenie małego bukszprytu, wkomponowanego w linie kadłuba. Przeznaczony jest on do lekkich żagli i większych asymetrycznych spinakerów. Bukszpryt odsuwa również kotwicę od dziobu, unikając szansy na uszkodzenie kadłuba.

Model 519 to znakomity jacht - dobrze zaprojektowany, łatwy w żegludze, a przy swojej długiej linii wodnej i przedłużonemu załamaniu kadłuba bez problemu osiąga dobowe przebiegi 200 Mm.

D/LWL 151
Długość całkowita (m) 15.75
Ilość koi 10
Ilość kabin 5
Łazienki 3
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 114
S/D 20.05
Silnik (KM) 75
Szerokość (m) 4.69
Wyporność (kg) 13900
Zanurzenie (m) 2.28
Zbiornik paliwa (l) 240
Zbiornik wody (l) 615