Żaglowe

Sun Odyssey 469

Kategoria: Żaglowe
Producent: Jeanneau [jednostki]

Sun Odyssey 469 nominowany do nagrody European Yacht of the Year Award 2013 uzupełnia linię jachtów Jeanneau o długościach pomiędzy 37 i 50 stóp. Jacht został zaprojektowany przez Philippe Briand z zespołem projektowym Jeanneau.

Projekt  koncentruje się na czterech kluczowych elementach: ergonomia, objętość pod pokładem, osiągi i stylistyka.
Nowy Sun Odyssey 469 korzysta z najnowszych innowacji firmy i posiada najlepsze cechy tej znanej linii. Linie kadłuba o umiarkowanej wysokości wolnej burty są czyste, staranie dopracowane, a estetyka kadłuba jest plusem tej konstrukcji.

Podobnie jak jego poprzednicy SO379, 409, 439 & 509 Sun Odyssey 469 posiada podobne proporcje kojarzone z nowoczesnym jachtem turystycznym. Załamanie kadłuba powyżej linii wodnej dodaje przestrzeni pod pokładem oraz zapewnia większą stateczność podczas żeglugi.
Jeanneau Sun Odyssey 469 jest budowany przy użyciu tej samej technologii co jego poprzednicy. Kadłub jest ręcznie laminowany, pokład jest przekładkowy. Jacht został zbudowany w technologii Prisma injection zapewniającej doskonałe wykończenie z zewnątrz i wewnątrz kadłuba. 

Aby ułatwić obsługę jachtu nielicznej załodze kabestany szotów grota i genui zostały umieszczone w zasięgu ręki sternika. Przejście obok dwóch kół sterowych na rufie i do dużej platformy rufowej jest swobodne i w kokpicie jest generalnie sporo miejsca.

Jednym z założeń nowej konstrukcji było uzyskanie wrażenia dużej przestrzeni pod pokładem. Wydaje się, że założenie to zostało spełnione bez uszczerbku dla pozostałych parametrów jachtu. Mesa jest przestrzenna i zapewnia komfort przebywania pod pokładem. Jacht oferuje bardzo dobre oświetlenie dzienne, w nocy oświetlenie zapewniają diody LED.
Na jachcie zauważa się wysokiej jakości zabudowę i takież  materiały. 
Jeanneau stara się oszczędzać energię, co widać nie tylko w oświetleniu, ale w zastosowaniu np. lodówki z trzystopniową sprężarką o małym poborze energii.

D/LWL 22
Długość całkowita (m) 14.05
Długość na linii wodnej (m) 13.1
Ilość koi 10
Ilość kabin 4
Łazienki 4
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 96kw.
S/D 124
Silnik (KM) Yanmar 54
Szerokość (m) 4.49
Wyporność (kg) 10809
Zanurzenie (m) 2.24
Zbiornik paliwa (l) 240
Zbiornik wody (l) 615