Żaglowe

Oceanis 45

Kategoria: Żaglowe
Producent: Beneteau [jednostki]

Oceanis  45 mający zastąpić Oceanis 46 ma kilka innowacji w porównaniu z ostatnio produkowanymi  jachtami z linii Oceanis. Jacht został zaprojektowany z myślą o bardzo dobrych osiągach nautycznych I komfortowej powierzchni mieszkalnej. Kadłub jachtu posiada załamanie na linii wodnej biegnącej  do  przodu jachtu, co polepsza  stateczność i zwiększa  wnętrze jachtu. Maszt jest przesunięty na odległość 47% długości jachtu,  w porównaniu z wielkością 42% spotykanej na większości jachtów. Takie umieszczenie masztu daje dobre zrównoważenie grota i genui o współczynniku pokrycia grota 108%, zastosowanej na jachcie

Szoty grota są mocowane do wysokiego łukowego wspornika. Na wsporniku można zamontować głośniki i światła do kokpitu i jest on zarazem solidnym miejscem do mocowania bimini. Odchylana, bardzo szeroka pawęż jest  elektrycznie sterowana. Platforma jest na tyle duża, że umożliwia nie tylko wygodne zejście do wody, ale także opalanie czy pomieszczenie sprzętu nurkowego.

Atrakcyjnie wyglądający stół w kokpicie obudowany teakiem jest zintegrowany z konsolą sterowania i ploterem. Szoty i fały  są sprowadzone do kokpitu w pobliżu stanowiska sternika, a większość z nich biegnie schowana w suficie nadbudówki. 

Na jachcie można zastosować nowy system cumowania Dock & Go dzięki sterowi strumieniowemu i obracanemu napędowi sail drive, co znakomicie ułatwia manewry w porcie. Na stanowisku sternika znajduje się joystick umożliwiający obrót o 90 stopni w prawo i lewo oraz ruch do przodu i wstecz. Drzwi zejściówki są składane i wsuwane do dachu nadbudówki.

Wnętrze, podobnie jak w ostatnich jachtach Beneteau,  zostało zaprojektowane przez włoską firmę Nauta i wygląda bardzo elegancko. Jacht jest bardzo dobrze oświetlone, dzięki dużym oknom nadbudówki i dwóm dużym oknom w ściance kokpitu.  W obu toaletach są  osobne prysznice. Duży jest kambuz z licznymi schowkami. Nowością jest przesuwany stół nad lewą koją ,który może służyć jako stolik śniadaniowy lub stanowisko nawigacyjne.

Bardzo dużą ilość wyposażenia można zasztauować w bakistach pod ławkami kokpitu, pod podłogą kokpitu i w bardzo dużej dziobowej bakiście, gdzie zmieszczą się odbijacze, cumy, a nawet składane rowery.

W ostatnich latach w nowych jachtach stanowiska nawigacyjne są coraz mniejsze. Nawigacja odbywa się w kokpicie na ploterze i w kokpicie przy dobrej pogodzie znajdują się pomoce nawigacyjne. Na Oceanis  45 lewa kanapka jest nominalnym stołem nawigacyjnym. Za stanowisko nawigacyjne służy system  trzech składanych siedzeń i stół nad kanapką. Instrumenty nawigacyjne są zamontowane na szafce na siedzeniami.

D/LWL 120
Długość całkowita (m) 13.85
Długość na linii wodnej (m) 43233
Ilość koi 10
Ilość kabin 4
Łazienki 2
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 1002
S/D 22.59
Silnik (KM) Yanmar 50
Szerokość (m) 4.49
Wyporność (kg) 9550
Zanurzenie (m) 2.15
Zbiornik paliwa (l) 200
Zbiornik wody (l) 330