Żaglowe

Hanse 505

Kategoria: Żaglowe
Producent: Hanse [jednostki]

Podobnie jak model 575 z sukcesem wprowadzonym na rynek, nowy Hanse 505 ma na celu znaleźć uznanie jako jacht oceaniczny. Chociaż zespół projektowy Judel / Vrolijk zaprojektował Hanse 505 jako szybki jacht, to przy swoich 14 tonach bez ładunku jacht nie jest lekką jednostką.

Charakteryzuje go zatem bardzo mocny takielunek, długa linia wodna i opływowe podwodzie, aby zapewnić szybkie przebiegi i dynamiczną żeglugę.

Kadłub 505 jest ręcznie laminowany, z przekładką z balsy powyżej linii wodnej, głęboki kil w kształcie T pozwala na niski balast i zapewnia dobry moment prostujący. Płetwa sterowa o dużym współczynniku smukłości sięga prawie do poziomu kila.

Jacht został zaprojektowany także do samotnej żeglugi - wszystkie liny od żagli prowadzone są od masztu, schowane są w nadbudówce i sprowadzone w pobliże kół sterowych. Kokpit 505 jest ogromny i wygodny. Za rufą znajduje się szeroka składana pawęż, z dużą platformą do pływania.

Hanse 505 ma elegancką i gładką, niską nadbudówkę. Łącznie 19 luków i iluminatorów dba o dobre oświetlenie i wentylację - przestrzeń wewnątrz jest jasna i przestronna. Hanse 505 ma bardzo nowoczesny wygląd. Jego styl określa ciepłe wykończenia z drewna, urządzenia z nierdzewnej stali i jasne tkaniny.

Mesa jest duża i przy stole wygodnie siedzi 8 osób. Kanapka zapewnia dodatkowe miejsce do siedzenia, dodatkowe schowki przy stole zapewniają solidne oparcie dla kuka. Stanowisko nawigatora ma duży i wygodny stół na locje i mapy. Plusem jachtu są także płytkie schody i zawsze w zasięgu ręki dobre uchwyty.\\

Podczas testów przy 27 węzłach wiatru Hanse 505 płynął z prędkością 9,4 węzła na bejdewindzie i 10.2 węzła w pół wietrze. W porywach przechylał się do relingu i nie ostrzył, jeżeli zostały poluzowane szoty grota. Dla seryjnego jachtu to dobre prędkości.

Pod silnikiem jacht płynął z prędkością 7 węzłów przy 1500 obrotach, 8,6 węzłów przy 2000 obrotach i 9,7 węzłów przy 2500 obrotach. Hanse 505 dobrze manewruje nawet bez steru strumieniowego.
Hanse 505 jest standardowo wyposażony w 72-konny Volvo napędzający stałą śrubę. Dla chcących wykorzystać każdy ułamek węzła przewidziana jest opcja ze składną śrubą.

D/LWL 159
Długość całkowita (m) 15.4
Ilość koi 12
Ilość kabin 5
Łazienki 3
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 129
S/D 21
Silnik (KM) 72
Szerokość (m) 4.8
Wyporność (kg) 14000
Zanurzenie (m) 2.4
Zbiornik paliwa (l) 280
Zbiornik wody (l) 650