Katamarany

Lagoon 40

Kategoria: Katamarany
Producent: Lagoon [jednostki]

Lagoon 40 ma zastąpić katamarany Lagoon 39 oraz 400.

Nowa konstrukcja korzysta z rozwiązań Lagoon 42 i ma podobną stylistykę, opływowy kadłub, duże okna. Maszt został przesunięty na rufę, co pozwala na zwiększenie przedniego żagla, zastosowanie grota o większej smukłości i zmniejszenie kołysania. Stanowisko sternika z prawej jest nieco podniesione pond poziom kokpitu, ale nie jest to z pewnością pełny fly bridge, co oznacza że takielunek jest bardziej wkomponowany w kadłuby, a sternik ma bliski kontakt z załogą, co jest istotne w szczególności przy trudnej pogodzie. Ma on znakomitą widoczność i nie widzi jedynie końca lewego dziobu.

W kokpicie jest wystarczająco miejsca nawet dla 12 osób. Półpokłady są szerokie, nie brakuje uchwytów na kabinie. Lagoon nie zdecydował się na pełny, przedni pokład jak Bali 4.0 i jego następcy, ale pozostał przy trampolinie, korzystniejszej przy trudnej pogodzie.
Wnętrze zostało zaprojektowane przez znaną firmę Nauta, projektującą dla jachtów Beneteau. Układ salonu jest prosty i funkcjonalny, oferujący także niewielki stół nawigacyjny.

Zabudowa jest jasna, naturalnego światła jest dużo i wewnątrz ma się wrażenie swobody, komfortu i przestrzeni.

Lagoon 40 nie jest może rewolucyjną koncepcją, ale jest elegancki i dobrze przemyślany. Stocznia pracowała ciężko nad obniżeniem ciężaru, ale mimo to Lagoon 40 nie jest lekką konstrukcją. Jego ciężar 10 ton jest wyraźnie więcej niż 8 ton Nautitech 40, ale Lagoon zna rynek i nowa konstrukcja jest bardzo dobra, jeżeli weźmiemy pod uwagę kompromis pomiędzy dobrymi osiągami, wysokim poziomem komfortu i łatwością prowadzenia katamaranu.

Biorąc pod uwagę ten czynnik Lagoon 40 jest wysoko wśród konkurencji. Przy 16 do18 węzłów w półwietrze katamaran osiąga 10 węzłów, przy 50 stopniach na wiatr i prawdziwym wietrze 15 węzłów, prędkość

Lagoon 40 osiągała 8 węzłów. Lagoon 40 jest promowany jako katamaran, który powinien odnieść podobny sukces jak Lagoon 380, którego sprzedano 800 jednostek. Czy tak się stanie, czas pokaże.

Długość całkowita (m) 11.74
Ilość koi 10
Ilość kabin 6
Łazienki 4
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 81.3
Silnik (KM) 2x29
Szerokość (m) 6.76
Wyporność (kg) 11000
Zanurzenie (m) 1.35
Zbiornik paliwa (l) 2x200
Zbiornik wody (l) 300