Katamarany

FP Lucia 40

Kategoria: Katamarany

Zespół projektowy Berret-Racoupeau otrzymał zadanie zaprojektowania mniejszego katamaranu o zaletach większego – rezultatem jest elegancki i przestrzenny katamaran, bez wrażania niezgrabności lub skrzynkowości.

Kadłuby mają ostre wejścia, stałe kile, nachylona nadbudówka dodaje ważenie dynamiki, Lucia 40 jest w rzeczywistości większy niż Lipari 41, którego będzie zastępować.

Wejście na rufę  jest łatwe, dzięki dobrze umieszczonym uchwytom. Kokpit  jest przestronny, niewiele mniejszy niż w katamaranie Helia 44 i mieści się w nim 8 osób przy stole, a dwie na dodatkowych siedzeniach.

Stanowisko sternika na prawej burcie jest podwyższone i wkomponowane w bimini,  Stanowisk mieści wygodnie dwie osoby, skippera i osobę do obsługi kabestanów. Łatwy jest też dostęp do noku bomu z pozycji sternika.
Dobra widoczność do przodu jest tylko na prawą  burtę, ale już gorsza na lewą. Marnie jest z widocznością  do tyłu, chyba, że sternik schyli się pod bimini. Przełączniki do elektycznych kabestanów są niewygodnie umieszczone w pobliżu dźwigni silnika.
Na przodzie znajduje się dedykowana platforma do opalania dla osób nie lubiących trampoliny.

Mesa jest zaskakująco przestronna jak na 40 stopowy katamaran i posiada osobne stanowisko nawigatora i funkcjonalny kambuz. W mesie nie ma górnego luku i wentylacja jest zapewniania przed dwa przednie okna i otwarte drzwi.  
Przy swojej dużej powierzchni żagla i umiarkowanej wadze katamaran żegluje z prędkością ok 10 w i więcej

Długość (m) 11.73
Ilość koi 10
Ilość kabin 4
Łazienki 4
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 582
Silnik (KM) 2 x 20
Szerokość (m) 6.63
Wyporność (kg) 8900
Zanurzenie (m) 1.2
Zbiornik paliwa (l) 300
Zbiornik wody (l) 2x265