Katamarany

Bali 4.3

Kategoria: Katamarany
Producent: Catana [jednostki]

Bali 4.3, podobne jak inne katamarany tej linii, nie są podobne do szybkich katamaranów Catany które znamy, a które cechują wzmocnienia z włókna węglowego, lekkie laminowane grodzie czy miecze. Mimo braku tych „szykan” Bali są zbudowane solidnie

Bali 4.3 jest zaprojektowany w kierunku maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Aby jednakże zachować osiągi, kształty kadłubów są tak zaprojektowane, że osiągane prędkości są całkiem dobre.

Katamaran posiada pełny fly bridge, co oznacza, że przy tej długości konieczny jest wysoki bom i smukły grot. Kilka kroków w górę z lewej lub prawej strony prowadzi na mostek z dużą platformą do opalania. Stanowisko sternika oferuje znakomitą widoczność, ale podczas deszczu stanowisko nie jest osłonięte i życie sternika nie jest łatwe. Dużym plusem katamaranu są zbiorniki wody i paliwa – każdy po 800 litrów.

Co zdecydowanie wróżenia Bali 4.3 to plan pokładu. Salon i kokpit są praktycznie ze sobą połączone, co daje ogromną, swobodną przestrzeń na katamaranie. Przy gorzej pogodzie opuszcza się przeszklone drzwi, które oddzielają salon od kokpitu.

Nie braknie także miejsca w przednim, zintegrowanym kokpicie (18m²) w którym nie ma tradycyjnej trampoliny
Wgłębienie, które ciągnę się na górze kabiny, służy jako uchwyt, ale przydałby się uchwyty pomiędzy przodem kabiny a fordeckiem.

W kambuzie płyta kuchenna i zlew skierowane są do przodu, podobnie jak lodówka i mikrofalówka zamontowane na lewo i prawo. Drinki można przygotowywać na barku w pobliżu stołu. Wielka lodówka z prawej strony w pobliżu stołu ma dużą zamrażarkę I ice maker.

Przednią część salonu stanowią uchylne okna, co znakomicie ułatwia przekazywanie napojów na leżaki w przednim kokpicie. Jednakże, mimo że te olbrzymie przestrzenie szkła zapewniają doskonałą widoczność i poczucie przestrzeni, można się obawiać o nie w trudniej pogodzie, gdyby nie zamontowano nad nimi żaluzji. Mając to na uwadze, Bali 4.3 bardziej nadaje się do żeglugi przybrzeżnej niż na otwarte morze.

Długość całkowita (m) 13.10
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 93.9
Silnik (KM) 2x40
Szerokość (m) 7.12
Wyporność (kg) 10300
Zanurzenie (m) 1.2
Zbiornik paliwa (l) 2x400
Zbiornik wody (l) 2x400