Skip to main content

Katamarany

Lagoon 400

Kategoria: Katamarany
Producent: Lagoon [jednostki]
Dodany przez: Super User

Katamarany w ostatnich latach znajdują się na  rozwidleniu dróg, z jedną ścieżką prowadzącą do maszyn regatowych i drugą w kierunku katamaranów, które oferują całkowity komfort żeglugi. 

Lagoon 400 z całą pewnością podąża za drugim trendem, chociaż jego twórcy Marc Van Peteghem I Vincent Lauriot Prévost okazali się swego czasu mistrzami prędkości, projeketując regatowe trimarany Groupama oraz BMW Oracle z Pucharu Ameryki. 

Lagoon 400 jest zdecydowanie innym katamaranem, mającym oferować komfort na pokładzie porównywalny z jednostkami o długości 60 stóp. Mimo to, Lagoon 400 jest ciągle jednostka żaglową. Przy wietrze 6 - 7 B katamaran z genakerem żegluje z prędkością od 4,5 do 5,2 węzłów. Pod silnikiem przy 40 konnych silnikach (standardem jest 40 KM) osiąga 7 węzłów. Pod żaglami Lagoon 400 poprawnie wykonuje zwroty, ale wysoka wolna burta i takaż nadbudówką oraz mała smukłość kilów oznacza, że zwrot na sztag powinien być wykonywany z wyraźnie pełnego bajdewindu. 

Pod pokładem spotkamy jasną i przestronną mesę z białymi płaszczyznami sufitu i paneli, bukowe meble. W nocy halogenowe lampy zapewnią dobre oświetlenie. Trzy lub czterokabinowa wersja oferuje bardzo dużo miejsca w kabinach, kambuzie i mesie. Opcją w wyposażeniu jest nawet pralka. W przednich kabinach pojedyncze koje można zmienić na podwójną koję. Na pokładzie, jeden duży dach z rozciągający się od przodu kabiny do rufie w kokpicie, tworzy w istocie jeden obszerny salon. Luki na pokładzie są wpuszczane. Fały i szoty są sprowadzone w pobliże stanowiska sternika. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych jego stanowisko można łatwo osłonić poprzez zasłony zapinane na zamek błyskawiczny .

Długość całkowita (m) 11.96
Ilość koi 10
Ilość kabin 6
Łazienki 4
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 88.002
Silnik (KM) 2 x 30
Szerokość (m) 7.24
Wyporność (kg) 10350
Zanurzenie (m) 44562
Zbiornik paliwa (l) 400
Zbiornik wody (l) 300