Skip to main content

Katamarany

Bali 4.0

Kategoria: Katamarany
Producent: Catana [jednostki]
Dodany przez: Super User

Kolejny model firmy Catana katamaran Bali 4.0 ma lekką, ale mocną konstrukcję.  

Takielunek jest prosty i solidny, ożaglowanie stanowią samoprzchodzący fok i duży grot typu square head. Szoty i fały są sprowadzone do podwyższonego stanowiska sternika, które znajduje się na prawej burcie i zapewnia doskonałą widoczność, za wyjątkiem widoku na rufę z lewej burty. 

Pokłady są szerokie,  o dobrej powierzchni antypoślizgowej z uchwytami wlaminowyanymi w nadbudówkę. Brak jest uchwytów z przodu nadbudówki. Przedni kokpit może rywalizować wielkością z wieloma standardowymi, rufowymi kokpitami.

Mesa jest bardzo przestronna, podobna wręcz do ładnego mieszkania na lądzie, z dużym kambuzem  i dużym stołem dla załogi. Brak jest jednak uchwytów na suficie, przydatnych w trudniej pogodzie.
Zabudowa jest wykonana w Alpi, włoskim materiale kompozytowym wykonanym z afrykańskiego drewna, o atrakcyjnej powierzchni zewnętrznej. Tkaniny uzupełniające, zharmonizowane kolorystyką z Alpi, tworzą spokojny, gustowny wystrój wnętrz.
Bali 4.0, mimo, że wygląda na wysoki katamaran, dobrze żegluje..

Przy 8 do 10 w wiatru płynie w bajdewindzie z prędkością ok 6 w, w półwietrze ok 8 w.  Katamaran nie ma problemu ze zwrotem na wiatr z samoprzechodzącym fokiem. 
Przy dużym grocie katamaran może być nawietrzny, zawsze powinien być postawiony fok. Sterowanie jest lekkie. Płetwy sterowe, przesunięte na rufie, znajdują się w strumieniu zaśmigłowym co sprawia, że katamaran jest łatwy w manewrowaniu.  Obrót przy obu silnikach pracujących do przodu dokonuje się na długości mniejszej niż długość katamaranu. Nie ma oczywiście problemu z obrotem wokół własnej osi przy silnikach pracujących w przeciwnych kierunkach. 

Przy ekonomicznej prędkości 2300 obrotów katamaran płynie z prędkością 8 w. 
Bali 4,0 to apartament na wodzie, platforma do imprez, katamaran do żeglugi przybrzeżnej i dobra jednostka żaglowa.

Długość całkowita (m) 12.2
Ilość koi 12
Ilość kabin 6
Łazienki 4
Powierzchnia ożaglowania (mkw) 1142
Silnik (KM) 2x40
Szerokość (m) 6.71
Wyporność (kg) 9640
Zanurzenie (m) 1.12
Zbiornik paliwa (l) 400
Zbiornik wody (l) 800